DZIAŁY

Niedoczynność i nadczynność tarczycy to zaburzenia, których objawy są do siebie zbliżone. Skąd wiadomo, na co chorujesz? Skonfrontujmy ze sobą nadczynność vs niedoczynność tarczycy i spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie!

Z czego wynikają zaburzenia tarczycy?

Zaburzenia czynności tarczycy występują u 1/5 populacji polskiej, w tym w większości u kobiet. Skutki zaburzeń w pracy tarczycy mogą mieć wpływ na cały organizm ludzki, zaburzenia te mogą wynikać z niedoboru jodu w organizmie, nieprawidłowej diety, uwarunkowań genetycznych, wrodzonych wad lub czynników środowiskowych. Jak rozpoznać objawy zaburzeń czynności tarczycy? Nadczynność vs niedoczynność tarczycy – co je różni?

Nadczynność vs niedoczynność tarczycy – jakie są objawy?

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy i spowolnieniem procesów metabolicznych. Choroba ta może być spowodowana przez autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (tzw. chorobę Hashimoto), przedawkowanie leków przeciwtarczycowych lub niedobory jodu w organizmie. Niedoczynność tarczycy często dziedziczy się po rodzicach, więc jej pochodzenie może mieć podłoże genetyczne.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest obserwowana, gdy gruczoł produkuje zbyt dużo hormonów, znacznie więcej, niż potrzebuje nasz organizm. Schorzenie to może wynikać ze zbyt częstego przyjmowania leków zawierających jod, zmian nowotworowych oraz chorób przysadki mózgowej.

Objawy niedoczynności tarczycy

Do objawów związanych z niedoczynnością tarczycy należą:

  • Przyrost masy ciała
  • Ciągłe uczucie zmęczenia
  • Utrata sił, brak chęci do wysiłku
  • Uczucie chłodu
  • Rogowacenie i bladość skóry

Objawy nadczynności tarczycy

Objawy nadczynności tarczycy to:

  • Spadek masy ciała
  • Nieregularne miesiączki
  • Rozdrażnienie
  • Osłabienie mięśni
  • Drżenie rąk

Nadczynność vs niedoczynność tarczycy – różnice w leczeniu

Nadczynność i niedoczynność tarczycy to dwie różne, antagoniczne przypadłości. Niedoczynność tarczycy leczy się, uzupełniając niedobory hormonów tarczycy w organizmie. Chory powinien być stale pod opieką endokrynologa – specjalisty.

Nadczynność tarczycy leczy się, podając leki hamujące wydzielanie przez narząd hormonów. W krytycznych sytuacjach narząd należy operacyjnie usunąć.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Nadczynność vs niedoczynność tarczycy – wiesz, na co chorujesz?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Nadczynność vs niedoczynność tarczycy – wiesz, na co chorujesz?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania