Na co zwrócić uwagę, kupując rower MTB?

Rowery górskie są dość specyficznym typem jednośladów, przez co wielu nowych użytkowników nie wie, na co zwracać uwagę przy ich zakupie. Niestety, przytłaczająca ilość ofert na rynku nie pomaga. Jest wręcz przeciwnie – paradoks wyboru sprawia, że ciężej jest nam się zdecydować. Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru MTB? Oto cztery kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas takiego zakupu.
Odpowiednio dobierz pedały
Jeśli chodzi o kwestię doboru pedałów, sprawa jest stosunkowo prosta. Nowicjuszom zaleca się zakup roweru, wyposażonego w pedały platformowe, które pomogą przystosować się do jazdy po trudnym terenie. Odpowiednio dobrany zbiór przedmiotów, takich jak buty i platformy z pinami, pozwoli na wprowadzenie dobrych nawyków i wykluczy możliwość spadania stóp z pedałów w trakcie poruszania się rowerem. Osobom nieco bardziej zaznajomionym z rowerami MTB zaleca się pedały zatrzaskowe.
Sprawdź, jakiego rodzaju i wielkości są koła
Bardzo ważny element, mający istotny wpływ na jakość jazdy na rowerze. Standardową wielkością, którą odznaczają się koła praktycznie wszystkich rowerów górskich to 27 i pół cala, choć specjaliści i trenerzy twierdzą, że początkujący powinni szukać modeli z jeszcze większymi kołami (maksymalnie 29 cali). Pozwalają one na o wiele mniejsze zużycie energii podczas jazdy na długich dystansach i przebaczają początkującym ich błędy, wynikające z braku doświadczenia.
Zarówno koła o standardowym rozmiarze, jak i te większe świetnie radzą sobie z nierównościami na drodze, bardzo dobrze sprawdzają się podczas zjazdów i podjazdów. Przed zakupem roweru warto dokładnie zastanowić się nad wielkością kół, także pod względem ewentualnych części zamiennych. Kilka lat temu standardowym rozmiarem kół do rowerów górskich było 26 cali, choć producenci odchodzą od tego rozwiązania, powodując mały problem – na ryku wtórnym znajdziemy głównie koła w tej wielkości (swoją drogą, często w bardzo korzystnych cenach), podczas gdy nowe są bardzo ciężkie do kupienia.
Hamulce mają znaczenie
Rowery MTB wymagają nieco innego rodzaju hamulców, niż szosówki czy rowery miejskie. Są to zwykle hydrauliczne hamulce tarczowe, które, choć stosunkowo drogie, zwykle gwarantują bardzo dobrą jakość działania. Ze względu na trudny teren, po którym poruszają się użytkownicy rowerów górskich, często wymaganym manewrem jest nagły skręt czy zatrzymanie się, dlatego nie warto oszczędzać na tej części roweru. Rzecz jasna, zarówno w sieci, jak i w sklepach stacjonarnych można znaleźć alternatywne i zdecydowanie tańsze wersje hamulców do rowerów MTB, ale jest to zwykle inwestycja krótkotrwała, obarczona ryzykiem w postaci problemów zdrowotnych.
Rama roweru a wzrost rowerzysty
Kolejna bardzo ważna kwestia przy wyborze każdego rodzaju roweru to jego rama. W przypadku tych przeznaczonych do jazdy w górach, do budowy ramy używa się głównie lekkich materiałów, które stosunkowo dobrze znoszą wszystkie nierówności i przeszkody na trasie. Jest to całkowicie wystarczająca opcja dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerami MTB. W przypadku tych bardziej doświadczonych rowerzystów, którym zależy na bardzo wysokiej wytrzymałości, zaleca się zakup sprzętu, w którym rama będzie wykonana z karbonu czy metali bardzo dobrej jakości (co rzecz jasna, przekłada się na wzrost ceny za rower). Oczywiście, rama musi być odpowiednio dostosowana do wzrostu rowerzysty – w przypadku zbyt dużego lub zbyt małego roweru, podróż staje się katorgą.