DZIAŁY

Rower miejski to wygodny i niezawodny środek transportu. Wyróżnia się stylowym wyglądem i najczęściej wyposażony jest w osprzęt niezbędny do jazdy po mieście. Oferta rowerów miejskich jest spora, podpowiemy Ci jak wybrać ten najlepszy.

Rowery świetnie sprawdzają się do jazdy po zakorkowanym mieście. Nie stresujesz się za kierownicą, tylko podziwiasz widoki. Przy okazji zapewniasz sobie zdrową porcję ruchu na świeżym powietrzu. Decyzja o tym, aby zamienić samochód na rower, oznacza lepsze zdrowie i pełny portfel. Same zalety – zatem pora wybrać rower miejski.

Jak wybrać rozmiar ramy w rowerze?

Rama to bardzo charakterystyczny element roweru miejskiego. Bardzo często nie ma w ogóle górnej rury lub jest ona mocno obniżona. W standardzie dostępne są dwa rozmiary M i L, jeśli rozmiar wyrażony jest calach to ogranicza się do przedziału 16” – 20”. Wyjątkiem są producenci, którzy specjalizują się w rowerach miejskich tutaj znajdziesz szerszą rozmiarówkę.

Dobre dopasowanie rozmiaru ramy jest ważne ze względu na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Możesz wybrać się do sklepu rowerowego i przymierzyć wybrane modele. Jeśli chcesz kupić rower miejski przez Internet dobrze, jeśli zmierzysz przekrok i samodzielnie obliczysz, jaki rozmiar ramy będzie dla Ciebie odpowiedni. Przekrok to długość nogi mierzona po wewnętrznej. Do pomiaru włóż buty na rower. Otrzymany pomiar pomnóż przez 0,63 – otrzymasz rozmiar ramy w centymetrach. Aby przekształcić wynik na cale pomnóż jeszcze otrzymaną liczbę przez 2,54.

Kierownica roweru miejskiego – na co zwrócić uwagę?

W rowerach miejskich najczęściej montuje się tzw. jaskółkę. To kierownica o bardzo charakterystycznym kształcie. Jej końce są wygięte tak, że chwyty kierownicy ułożone są niemal równolegle do kierunku jazdy. Nie chodzi tutaj o design retro, ale bezpieczeństwo. Po mieście jeździsz pomiędzy pieszymi – taką kierownicą nie zrobisz nikomu niechcący krzywdy.

Jakie opony powinien mieć rower miejski?

Rower miejski to jednoślad na dużych kołach do szybkiego przemieszczania się po szosie. Zatem najczęściej wyposażony jest w gładkie opony, które pozwolą Ci szybko przemieszczać się po utwardzonych ścieżkach. Dla osób, które lubią zjechać ze ścieżki rowerowej lub jeżdżą przez cały rok polecamy opony semi slick. Dają lepszą przyczepność i stabilność – są gładkie w środkowej części, ale po bokach znajduje się niewielki bieżnik.

Siodełko do roweru miejskiego

Najczęściej jest to miękka i szeroka „kanapa”. Kształt tego siodełka odpowiada ułożeniu kości miednicy podczas jazdy w pozycji wyprostowanej. Nie powinno być zbyt miękkie, jeśli jeździsz na długich dystansach. Najlepszym wyborem są siodełka żelowe, które dopasują się do kształtu ciała. Optymalnym rozwiązaniem jest umiarkowanie twarde siodełko z elastomerem lub na amortyzowanej sztycy. Będzie dobrze absorbować drgania podczas jazdy i zapewni wygodę podczas długiego pedałowania.

Hamulce i przerzutki w rowerze miejskim

Klasyczne rowery miejskie nie mają przerzutek i często mają wyłącznie hamulec torpedo na tylne koło. To rozwiązanie dla tradycjonalistów i miłośników prawdziwych rowerów miejskich retro. Większość rowerów do miasta wyposażona jest obecnie w hamulce V—brake. Dobrze sprawdzają się na szosie, więc na miejskich ścieżkach też będą wystarczające. Dobrym rozwiązaniem jest kombinacja: hamulec torpedo na tył i V-brake z przodu.

Najlepszym wyborem do jazdy miejskiej jest 3 – 7 biegów na przerzutkach. Z jednej strony dobrze się rozpędzisz, z drugiej otrzymasz wystarczające wsparcie, aby podjechać pod górę. Coraz częściej pojawia się rozwiązanie w postaci przerzutki w piaście. To praktycznie bezobsługowy mechanizm, bo jest dobrze chroniony przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem mechanicznym.

 Akcesoria do roweru miejskiego

Dobry rower miejski kupisz z pełnym wyposażeniem. W standardzie będą: bagażnik, kompletne oświetlenie, błotniki, osłona łańcucha, podpórka i dzwonek. Niektóre damskie holenderki mają również fabrycznie montowane kosze na kierownicę. Wszystkie powyższe akcesoria są niezbędne do tego, aby wygodnie jeździć na rowerze miejskim.

Co warto dokupić do roweru miejskiego? Otóż z całą pewnością solidny uchwyt na smartfon, najlepiej taki, który będzie chronił sprzęt przed wilgocią i uszkodzeniem. Jeśli chcesz wozić cenne drobiazgi w koszu na kierownicy np. portfel czy telefon, wybierz zamykany model. Kieszonkowcy grasują na przejściach dla pieszych, nawet nie zauważysz, kiedy z kosza zniknie Twój portfel. Dla osób, które dojeżdżają na rowerze do pracy, przyda się wodoodporna torba rowerowa na laptopa. Odpowiednio wzmocniona i z solidnym zamknięciem.

Rowery miejskie projektuje się tak, aby jazda była wygodna. Ich konstrukcja pozwala solidnie się rozpędzić i pokonywać długie dystanse bez zbędnego wysiłku. Mają tę wadę, że w terenie niespecjalnie się sprawdzają. Dlatego to najlepszy wybór dla osób, które poruszają się głównie ścieżkami utwardzonymi i po asfalcie. Dla tych, którzy lubią zjechać w teren, polecamy uniwersalne rowery crossowe.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Na co zwracać uwagę przy zakupie roweru miejskiego?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Na co zwracać uwagę przy zakupie roweru miejskiego?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania