DZIAŁY

Naukowcy dowiedli, że słuchanie muzyki sprzyja koncentracji. W zależności od gatunku muzyka może wprawić w pozytywny nastrój, pomóc się zrelaksować lub skupić się na realizowanym zadaniu. Z tego artykułu dowiesz się, jaka muzyka jest najlepsza do nauki!

Efekt Mozarta

Teoria Efektu Mozarta nie bez powodu się tak nazywa. Stwierdzono, że dzieła barokowego mistrza z Austrii świetnie wpływają na proces uczenia się, powodują wzrost koncentracji, poprawę pamięci oraz wyobraźni.

Najlepsza muzyka do nauki, to taka, przy której nie skupiamy się na tekście wyśpiewywanym przez wokalistę i możemy się skoncentrować na czytanym lub powtarzanym materiale. Dlatego też (oraz z uwagi na wyjątkową dynamikę) do nauki najlepiej nadają się składanki instrumentalne mistrzów muzyki klasycznej. Świetnie sprawdzą się dzieła barokowych artystów, nie tylko Mozarta, ale i Bacha oraz Vivaldiego, możecie również wypróbować naukę w rytm chorałów gregoriańskich lub muzyki etnicznej.

Odgłosy natury

Jeśli nie przepadasz za muzyką klasyczną i jej dźwięki bardziej Cię rozpraszają i irytują, niż pozwalają się skupić, warto spróbować posłuchać odgłosów natury. Badania dowiodły, że dźwięki pochodzące z naturalnych środowisk: szum morza, szmery deszczu, odgłosy lasu i śpiew ptaków wpływają relaksująco i poprawiają nastrój. Warto w miejscu pracy wypróbować, czy tak samo dobrze wpływają one na Ciebie!

Potęga filmowych (i nie tylko) soundtracków

Niewielki odsetek ludzi koncentruje się w całkowitej ciszy. Jeśli nasza praca jest pracą biurową, warto wzbogacić swoje stanowisko pracy o płynące w powietrzu dźwięki. Świetnie nadają się do tego soundtracki z popularnych filmów lub gier, które, mimo że często nie zawierają żadnych partii wokalnych, wywołują mnóstwo emocji i pobudzają do działania. Tematy muzyczne z serii Mass Effect, Heroes, czy Far Cry 3 to melodie, które przypadną Ci do gustu, jeśli lubisz wspominać tego typu produkcje. Źródłem niesamowitej energii w codziennej pracy mogą też być składanki EA GAMES z piosenkami z FIFY!

Siła muzyki elektronicznej

Łatwiej się skoncentrować na danym zadaniu lub materiale, gdy nie rozprasza nas tekst wyśpiewywany przez wokalistów. Dlatego też w nauce świetnie się sprawdza muzyka elektroniczna, zwłaszcza taka, w której partie wokalne są zredukowane, lub nie występują. Spróbuj w trakcie nauki posłuchać francuskiego duetu Daft Punk lub podobnych zespołów: Gorillaz, Basement Jaxx, The Prodixy. Ta muzyka nie tylko pozwoli Ci się skupić, ale i wprawi w energetyczny, pozytywny nastrój!

Gdzie znaleźć muzykę do nauki/pracy?

Przy pracy fizycznej możemy słuchać po prostu tego, co lubimy, byleby było energetyczne i wprawiało nas w dobry humor. Jeśli nie mamy ulubionych piosenek na CD lub w formacie MP3, warto zainwestować w subskrypcję popularnych platform muzycznych, takich jak Tidal, Deezer, Sound Cloud, czy Spotify. Można też skorzystać z serwisu Youtube, na którym również można znaleźć mnóstwo bezpłatnych składanek muzycznych, zarówno relaksacyjnych, jak i przygotowanych, by nastrajać pozytywnie w trakcie pracy.

Spis treści
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania