Oszczędzanie
Czytany poradnik
Monitoring samochodów osobowych a optymalizacja kosztów
0

Monitoring samochodów osobowych a optymalizacja kosztów

AUTOR:  Tomasz Gubała1 kwietnia 2018

Każda firma generuje koszty, a szczególnie gdy w jej strukturze funkcjonuje flota. Koszty administracyjne i eksploatacyjne samochodów mogą być naprawdę duże. Na szczęście można je ograniczyć dzięki monitoringowi GPS.

Zalety monitoringu samochodów osobowych są coraz powszechniej znane, co przekłada się na rosnące zainteresowanie przedsiębiorców takimi systemami. Renomowane firmy (np. Satis) dostarczają coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań GPS, które można wykorzystać również do optymalizacji kosztów funkcjonowania floty w firmie. Dzięki monitoringowi samochodów osobowych można zoptymalizować kilka istotnych wydatków.

Redukcja kosztów paliwa

Mając pod stałą kontrolą wszystkie pojazdy w firmie, można skutecznie zredukować zużycie paliwa. Przede wszystkim monitoring GPS pozwala ściśle śledzić wszystkie tankowania i zużycie paliwa, eliminując nadużycia w tym obszarze. Różne czujniki zamontowane w aucie mogą także dostarczyć informacje o stylu jazdy kierowcy, co pozwoli wdrożyć w firmie eco driving.

Optymalizacja tras przejazdów

Dzięki monitoringowi GPS można gromadzić dane na temat tras przejazdów, a potem je analizować i optymalizować. Wyznaczanie optymalnych, jak najkrótszych przejazdów przekłada się na redukcję zużycia paliwa, eliminację nadgodzin, poprawę obsługi klienta (szybsze dojazdy przedstawicieli itp.). Do tego znając na bieżąco pozycję danego samochodu i mobilnego pracownika, można mu dowolnie modyfikować trasę przejazdu, aby obsłużył nowych klientów.

Kilometry prywatne

Czasami pracownicy mobilni użytkują samochody służbowe również do celów prywatnych. Wtedy mamy problem z rozliczeniem. Pojawia się potrzeba mierzenia kilometrów prywatnych i służbowych. Można bazować na deklaracji pracownika albo wspierać się monitoringiem GPS. Dzięki ostatniemu rozwiązaniu można dokładnie określić godziny pracy, a każdy kilometr przejechany poza tymi godzinami jest automatycznie zaliczany do przejazdu prywatnego.

Kontrola czasu pracy

Monitoring samochodów osobowych ułatwia także optymalizację kosztów związanych z czasem pracy kierowców. Dzięki informacjom przekazywanym na bieżąco przez moduł GPS i różne czujniki można określić, ile czasu rzeczywiście pracował każdy pracownik, czy pojawiły się nadgodziny itp. To pozwala rozliczyć się z kierowcą z faktycznie wykonanej pracy, a do tego ułatwia planowanie jego harmonogramu pracy w przyszłości.

To oczywiście nie wszystkie możliwości monitoringu samochodów osobowych, które ułatwiają optymalizowanie kosztów. Można by wymienić ich jeszcze wiele (np. obniżenie składki na ubezpieczenie auta dzięki obecności lokalizatora). Ważne jednak, aby korzystać z systemu monitoringu, który jest niezawodny i rzeczywiście dostosowany do potrzeb danej firmy.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze