Zdrowie
Czytany poradnik
Menopauza – kiedy są jej początki?
1

Menopauza – kiedy są jej początki?

AUTOR:  Agnieszka Szarak19 lipca 2018

Menopauza to nadal wstydliwy temat pośród kobiet, chociaż nie ma w niej nic złego ani uwłaczającego. To naturalny etap w życiu każdej z pań. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Menopauza, czyli co i kiedy?

Menopauza to inaczej przekwitnienie albo klimakterium. Jest to etap w życiu kobiety, gdy przestaje dochodzić do menstruacji, w efekcie czego zajście w ciążę staje się niemożliwe. Z reguły dochodzi do niego między 45 a 60 rokiem życia. Wiek jest jednak gestią zupełnie indywidualną jednak średnia wśród pań, u których zaczyna się przekwitanie, wynosi około 51 lat.

Mimo to płodność zanika już nawet 10 lat przed klimakterium, a lekarze specjaliści zgodnie orzekają, że menopauza ma miejsce, gdy do krwawienia miesiączkowego nie doszło przez cały rok. Przekwitanie oznacza wobec tego mnóstwo zmian hormonalnych, które objawiają się na wiele sposobów.

Symptomy przekwitnienia

Pierwszym objawem, który może zwiastować menopauzę, są nieregularne cykle. Jeśli więc do tej pory miesiączkowałaś mniej więcej w tym samym czasie, a teraz uległo to zmianie, bardzo możliwe, że zbliża się menopauza. Miesiączka może być też bardziej lub mniej obfita niż była wcześniej, a co więcej możesz odczuwać wyraźne uderzenia gorąca, które mogą trwać nawet minutę.

Kolejne objawy, z jakimi może Ci przyjść, się zmierzyć to nadpotliwość, rumień czy spadek libido. Zwróć też uwagę, czy nie masz problemy z suchością pochwy, która też jest objawem klimakterium. Jednak wszelkie zmiany i symptomy fizyczne to nie jedyne, z jakimi możesz się borykać.

Również Twój nastrój może ulec zmianie, ponieważ gospodarka hormonalna zostaje naprawdę mocno zachwiana. Nie dziw się, jeśli w jednej chwili będziesz bardzo radosna, a minutę potem będzie zbierać Ci się na płacz. To całkowicie normalne, chociaż trudne zarówno dla Ciebie, jak i Twoich bliskich. Mogą także wystąpić problemy z zasypianiem lub przespaniem całej nocy. Co więc robić?

Nie daj się objawom

Jednym Paniom objawy menopauzy dokuczają bardziej, a innym mniej. Każda z kobiet jest bowiem inna i może inaczej reagować. Jeżeli jednak przechodzić ten etap w swoim życiu szczególnie ciężko, warto wybrać się do lekarza specjalisty, które zdiagnozuje Twój przypadek i doradzi, co powinnaś robić. Może przypisać Ci leki lub zalecić wykonanie dokładnych badań w zależności od dolegliwości.

Pamiętaj jednak, że menopauza to nie koniec świata i przechodzą przez nią wszystkie kobiety. Nie daj sobie odebrać radości życia i walcz objawami!

Zobacz także nasz poradnik:

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
1Komentarze
  • Danuta
    24 lipca 2018 at 13:12

    U mnie menopauza zaczęła się w wieku 53 lat i to bardzo gwałtownie, wszystkie objawy na raz. Lekarz proponował mi terapię hormonalną, ale mimo małych nadziei wolałam spróbować najpierw naturalnych sposobów. Dieta, ruch oraz ziołowy Menocomfort, połączenie to dało świetne efekty. Czułam się lepiej już po dwóch tygodniach. Na szczęście obeszło się bez brania hormonów