DZIAŁY

Ten artykuł z pewnością spodoba się miłośnikom podróżowania. Przyjrzymy się bowiem ściennym dekoracjom, na których znajdzie się mapa świata. Nie będzie to jednak zwykłe przedstawienie kontynentów, lecz oryginalna grafika, która od razu przykuwa uwagę. Taki akcent stanie się świetną inspiracją do planowania kolejnych wypraw!

Jeśli chcemy, by dekoracja, która pojawi się w mieszkaniu, prezentowała się świetnie przez lata, najlepiej będzie, gdy źródłem inspiracji staną się nasze pasje. Jeśli kochamy podróżować, doskonałym rozwiązaniem okaże się geograficzny obraz. Mapa świata w ramie nie tylko sprawi, że zyskamy naprawdę efektowną ozdobę. Stanie się także elementem wyposażenia, który będzie nas pozytywnie nastrajał. Patrząc na kulę ziemską i wszystkie jej lądy, będziemy mogli planować kolejne wycieczki do miejsc, w których nas jeszcze nie było. Taki wariant spodoba się także miłośnikom historii, bo do wyboru są wzory prezentujące dawne dokumenty kartograficzne, a nawet uczniom, jeśli interesują się geografią.

Sprawdźmy więc, jaki wzór będzie dla nas najlepszy i na ścianie zawieśmy właśnie taki obraz. Mapa świata zmieni w wystroju więcej, niż sądzimy! 

Mapa z zamierzchłej epoki

Styl retro, czyli wystrój inspirowany minionymi dekadami, cieszy się bardzo dużą popularnością. Jeśli właśnie ta estetyka jest nam bliska i urządziliśmy mieszkanie nawiązując do dawnych czasów, znakomitym uzupełnieniem wystroju będzie utrzymany w zabytkowym klimacie obraz na ścianę. Mapa świata, która prezentuje stan wiedzy z XVI czy XVII wieku, to znakomita propozycja. Takie przedstawienie nie tylko przeniesie nas do całkiem innej epoki, ale stanie się także zachwycająca ozdobą wnętrza. Dawniej dokumenty kartograficzne były bogato zdobione rodowymi herbami lub rycinami, dlatego taka ścienna dekoracja z pewnością przyciągnie wzrok. Świetny efekt zyskamy, gdy płótno oprawimy w drewnianą ramę w naturalnym odcieniu lub w taką pomalowaną złotą farbą. Wówczas kompozycja będzie jeszcze bardziej elegancko wyglądać na ścianie pokoju. Taki obraz możemy polecić nie tylko do salonu retro, ale i do domowego biura urządzonego w starodawnym klimacie.   

Obraz o dydaktycznym charakterze

Przedstawienie mapy świata sprawdzi się z pewnością w pokoju dziecka lub nastolatka, który interesuje się geografią. Taki wzór będzie się wówczas odznaczał dydaktycznym charakterem, stając się doskonałą pomoc podczas odrabiania lekcji. Jak będzie się prezentował taki obraz? Mapa świata pojawi się na płótnie w postaci lądów wypełnionych napisami – nazwami poszczególnych krajów. Taka barwna mozaika sprawi, że aranżacja zyska efektowny akcent dekoracyjny. Zawieśmy obraz nad biurkiem, przy którym dziecko odrabia lekcje, i zadbajmy o to, by rozmiar płótna był odpowiedni. By nazwy wszystkich krajów były czytelne, obraz powinien być duży – jeśli tylko pozwala nam na to metraż pokoju. Taka ścienna dekoracja sprawi, że uczeń o wiele łatwiej i szybciej zapamięta nawet mało znane państwa i będzie potrafił określić ich położenie. 

Świat w stylu „mniej znaczy więcej”

Mapa świata na płótnie – obraz, który odmieni wnętrze

Jeśli urządziliśmy wnętrze w nowoczesny i minimalistyczny sposób, wówczas obraz z mapą świata powinien być dopasowany do takiego wystroju. Co to oznacza w praktyce? Z pewnością zrezygnujmy z kompozycji, które są zbyt kolorowe i postawmy na wzór, który jest oszczędny w wyrazie. Na płótnie naprawdę nie musi się znaleźć wiele, by dekoracja przyciągała wzrok. Doskonałym przykładem są przedstawienia kontynentów w postaci samych tylko konturów na białym tle. Możemy wybrać wariant bez podziału na kraje, dzięki czemu wzór będzie się składał z samych zarysów lądów. Podobny efekt zyskamy, gdy mapa świata będzie się składać z drobnych punkcików przypominających piksele lub będzie przypominać zgeometryzowany kształt nawiązujący do origami. Taka kompozycja doskonale będzie się prezentować bez żadnej oprawy, gdy zawiesimy ją w skandynawskiej lub industrialnej stylizacji.   

Mapa świata jak dzieło sztuki

Mapa świata na płótnie – obraz, który odmieni wnętrze

Mapa świata wcale nie musi przedstawiać dokładnego odwzorowania lądów. Może posłużyć jako punkt wyjścia do stworzenia artystycznej w wyrazie kompozycji. Widać to na przykładzie ostatniej propozycji, jaką przygotowaliśmy. Są to wzory inspirowane malarstwem. Przedstawiają lądy stworzone za pomocą rozchlapanych plam farby. Taki obraz od razu przyciąga uwagę, dlatego stanie się niezwykle efektowną ozdobą wnętrza. Jeśli pozwolimy mu grać główną rolę w przestrzeni, wówczas zachwyci nas ze zdwojoną siłą. Alternatywą jest wzór inspirowany street artem. Mapa świata w postaci barwnego graffiti na przykład na ceglanym murze będzie nie tylko doskonałym zwieńczeniem młodzieżowej aranżacji, ale także idealnym uzupełnieniem industrialnie urządzonego salonu. A jeśli zawiesimy go w przedpokoju, stanie się wyrazistym akcentem – efektowną wizytówką mieszkania.  

Obraz z mapą świata otwiera przed nami wiele aranżacyjnych możliwości. To jak bilet do całkiem nowego wystroju wnętrza. Zainspirujmy się zebranymi tutaj propozycjami i odświeżmy dotychczasową stylizację.  

Niniejszy poradnik pod tytułem "Mapa świata na płótnie – obraz, który odmieni wnętrze" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Mapa świata na płótnie – obraz, który odmieni wnętrze" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.