Leczenie kanałowe – na czym polega i kiedy jest potrzebne
Dowiedz się czym jest leczenie kanałowe oraz w jakich sytuacjach warto skorzystać z tej metody leczenia. Wyjaśniamy krok po kroku pacjentom przed zabiegiem oraz radzimy kiedy i dlaczego warto wybrać leczenie kanałowe.
Leczenie kanałowe, czyli leczenie endodontyczne, to sposób leczenia, który stosuje się w przypadku nieodwracalnego zapalenia lub uszkodzenia wewnętrznej części zęba — miazgi. Aby zrozumieć tę metodę, warto wiedzieć, że każdy ząb składa się z dwóch części: widocznej korony oraz korzenia. Korzenie są zbudowane z zębiny i miazgi. To właśnie w nich najczęściej dochodzi do poważnych chorób, które powodują ogromny ból, a niekiedy prowadzą do martwicy zęba
Leczenie kanałowe — na czym polega i co leczy?
Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi skumulowanej w komorach i kanałach korzeniowych zęba. Następnie stomatolog oczyszcza powstałe przestrzenie z zalegających resztek tkanek i nagromadzonych bakterii. Dezynfekuje i osusza kanały zębowe, a potem specjalnymi materiałami wypełnia je na całej długości, aby zabezpieczyć ząb.
Wskazania do zabiegu — kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?
Warto podjąć decyzję o leczeniu zęba metodą kanałową w sytuacji, gdy nie jest jeszcze za późno i nadal istnieje szansa na jego uratowanie. Wskazaniem do zabiegu kanałowego są objawy takie jak silne bóle zęba (spowodowane wzrostem ciśnienia w komorze miazgi), zmiana jego koloru, obrzmienia i zaczerwienienia dziąseł.
Leczenie kanałowe staje się koniecznością w sytuacjach, gdy dochodzi do zapalenia lub uszkodzenia miazgi zęba, które grożą przekształceniem w martwicę lub zgorzel. Zazwyczaj jest to następstwem zaawansowanej i rozległej próchnicy albo bezpośredniego urazu mechanicznego zęba, który odsłania miazgę.
O konieczności podjęcia leczenia może zdecydować dentysta pierwszego kontaktu i skierować pacjenta na leczenie kanałowe. W trakcie zabiegu lekarz korzysta z mikroskopu, który posiada wbudowaną kamerę. Dzięki temu możliwe jest nagrywanie zabiegu na żywo oraz wykonywanie zdjęć.
Przebieg leczenia kanałowego: przed, w trakcie i po zabiegu
O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem leczenia kanałowego? Każda decyzja o podjęciu leczenia jest poprzedzona konsultacjami i szczegółowym wywiadem, który dentysta przeprowadza z pacjentem w klinice stomatologicznej. Dobrze postawiona diagnoza to podstawa, dlatego pacjent musi wykonać badanie radiologiczne. W klinikach badanie to wykonywane jest za pomocą tomografii wiązki stożkowej (CBCT), która w porównaniu z RTG charakteryzuje się zdecydowanie niższą dawką promieniowania. Jeśli zajdzie taka potrzeba, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań.
Jakie są etapy leczenia endodontycznego?
- Diagnostyka – szereg badań mających na celu zlokalizowanie przyczynowego zęba, obejmuje również badania radiologiczne
- Opracowanie i dezynfekcja kanałów
- Wypełnienie kanałów specjalnym materiałem
Czy leczenie endodontyczne boli?
W trakcie zabiegu pacjent odczuwa pewien dyskomfort, ale jest on znacznie zminimalizowany dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Po usunięciu miazgi ból jest już w zasadzie nieodczuwalny. U osób, które cierpią na dentofobię lub z innych powodów nie są w stanie wytrzymać zabiegu, istnieje możliwość zastosowania narkozy. Stopień bólu jest niwelowany także dzięki umiejętnościom i precyzji działań stomatologa. Jest to skomplikowana metoda leczenia, dlatego powinny ją wykonywać wyłącznie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.
Jak kształtują się ceny za leczenie kanałowe?
Cena leczenia zależy od liczby kanałów, które trzeba oczyścić. Im jest ich więcej, tym staje się ona wyższa. Poszczególne zęby są różnie zbudowane — przednie mają mniej kanałów niż przedtrzonowce i trzonowce, przez co cena ich leczenia jest niższa. Zazwyczaj koszt naprawy jednego zęba zaczyna się od kwoty 300 zł i może sięgać nawet do 800 zł. Należy do tego doliczyć także opłaty za dodatkowe zabiegi i diagnostykę.