Czytany poradnik
Kursy SEP i uprawnienia G1 – jak zostać elektrykiem?
0

Kursy SEP i uprawnienia G1 – jak zostać elektrykiem?

AUTOR:  Alicja Hudzik5 lutego 2019

Aby pracować jako elektryk, konieczne jest nie tylko doświadczenia, ale także niezbędna wiedza oraz kwalifikacje. Uprawnienia G1 są dedykowane tym pracownikom, którzy zajmują się pracą pod napięciem. Jak zostać elektrykiem? Gdzie można zrobić kursy SEP?

Jak zostać elektrykiem? Kursy SEP

SEP to skrót od Stowarzyszenia Elektryków Polskich. To jedna z największych pozarządowych organizacji o charakterze naukowo-technicznym. Oddziały SEP można znaleźć w wielu miastach Polski, misją organizacji jest popularyzacja elektryki, a także edukacja. Stowarzyszenie organizuje specjalistyczne egzaminy, po których zdaniu można zdobyć uprawnienia G1 konieczne do podjęcia pracy na stanowisku elektryka. Jak zostać elektrykiem? Na czym polegają kursy SEP?

Kursy SEP w Polsce

Organizowane w Polsce kursy SEP pozwalają poznać obowiązki na stanowisku pracy elektryka, a także zapoznać się z zasadami dysponowania mocą urządzeń przyłączonych do sieci.

W skład kursu wchodzi między innymi:

  • Obszerna teoria dotycząca prawa energetycznego
  • Przepisy z zakresu BHP
  • Zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu obsługi, konserwacji, montażu, a także pomiarów kontrolnych urządzeń elektrycznych, układów sieciowych i instalacji

Aby zdobyć uprawnienia G1, nie wystarczy jedynie przejść szkolenia, należy także zdać na ocenę pozytywną ogólnopolski egzamin zawodowy SEP.

Uprawnienia G1 – egzamin zawodowy

Aby uzyskać uprawnienia G1, należy zdać pozytywnie egzamin kwalifikacyjny. Mogą do niego przystąpić osoby pełnoletnie, które posiadają minimum podstawowe wykształcenie. Koszt udziału w egzaminie wynosi około 200,00 złotych i jest zależny od minimalnego krajowego wynagrodzenia.

Warto zaznaczyć, że pozytywne ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu nie gwarantuje dożywotnich uprawnień. Ponieważ technologia ciągle się rozwija, uprawnienia G1 należy odnawiać co 5 lat. Elektrycy muszą więc okresowo podchodzić ponownie do kursów, zarówno Ci początkujący, jak i doświadczeni fachowcy.

Uprawnienia elektryczne G1 to kwalifikacje konieczne do podjęcia pracy na stanowisku elektryka. Dzięki nim uczestnik poznaje zasady organizacji pracy pod napięciem, a także najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Kursy SEP można realizować na terenie całego kraju, w skład egzaminu mogą wchodzić zarówno zadania teoretyczne, jak i praktyczne, sprawdzające sposób postępowania w danej sytuacji.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze