Rehabilitacja
Czytany poradnik
Kule ortopedyczne – jaki rodzaj będzie najlepszy i jak je stosować?
0

Kule ortopedyczne – jaki rodzaj będzie najlepszy i jak je stosować?

AUTOR:  Patrycja Kabaj16 maja 2018

Na co trzeba zwrócić uwagę, kiedy po raz pierwszy kupuje się kule ortopedyczne? Właściwie dobrane kule sprawią, że możliwy będzie szybszy powrót do pełnej sprawności po doznanej kontuzji albo operacji. Sklep medyczny ma ich wiele w ofercie, dlatego podczas zakupów trzeba wziąć pod uwagę m.in. jak długo będziemy korzystać z kul oraz na to, czy odciążenie nogi ma być częściowe czy może całkowite.

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje kul ortopedycznych – są to kule łokciowe i pachowe. To właśnie kule łokciowe są częściej polecane przez specjalistów oraz kupowane przez pacjentów. Wybiera się je częściej, ponieważ takie kule ortopedyczne lepiej odciążają kończynę po urazie, a do tego są lekkie i poręczne. Z kolei kule pachowe polecane są tym osobom, które nie mogą się podeprzeć na dłoniach.

Kule ortopedyczne – jak ich poprawnie używać?

Chodzenie z pomocą kul łokciowych jest bardzo często podstawową formą przemieszczania się osób po urazach lub zabiegu operacyjnym w kończynie dolnej. Niektórym może się wydawać, że jest to prosta czynność, ale najczęściej myślą tak do momentu, gdy nie spróbują poruszać się o kulach. Wielu pacjentom na początku chodzenie z kulami ortopedycznymi sprawia dużą trudność, ponieważ nie jest to łatwe, jak mogłoby się wydawać. Gdy już opanuje się dobrą technikę chodzenia, można zaoszczędzić dużo czasu i energii, ale też pozwala to korzystnie wpłynąć na odbudowę prawidłowego wzorca chodzenia w momencie, w którym dany pacjent będzie mógł już się sam poruszać bez pomocy kul.

Technika chodzenia o kulach ortopedycznych

Nie jest zalecane chodzenie o jednej kuli, chyba że są ku temu jakieś szczególne wskazania. Jest to ważne, ponieważ wpływa to niekorzystnie na postawę, ale też może spowodować późniejsze dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz zaburzyć prawidłowy wzorzec chodzenia. Dlatego kule ortopedyczne warto stosować dwie bądź nie stosować ich w ogóle. Chodzenie o kulach, nawet bez obciążania kończyny, powinno przypominać jak najbardziej prawidłowe chodzenie. Każdy krok powinien rozpoczynać się od kontaktu pięty z podłożem, a kończyć na oderwaniu palucha. Dzięki temu wymusza się prawidłowe przetoczenie stopy, a także ułatwia późniejszy powrót do prawidłowego wzorca poruszania się.

Warto pamiętać o tych kilku sprawach podczas uczenia się chodzenia z kulami ortopedycznymi. Dzięki temu utrzymamy prawidłową postawę, a i potem będziemy mogli się sprawniej poruszać się bez kul po zakończonej rehabilitacji.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze