DZIAŁY

Niekiedy bezprzewodowa sieć ułatwia nam korzystanie z Internetu z różnych miejsc, nawet w domu. Zatem jak wygląda poprawna konfiguracja sieci bezprzewodowej i jak z niej korzystać.

Odpowiedni sprzęt 

Zanim skonfigurujemy sieć bezprzewodową należy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim musisz posiadać szerokopasmowe połączenie internetowe (uzyskasz je od dostawcy Internetu) i odpowiedni modem (dostaniesz go nawet w sklepie elektronicznym). Kolejnym elementem, jaki musisz posiadać, to router bezprzewodowy, który przesyła informacje pomiędzy siecią a Internetem. Dzięki routerowi można połączyć się z komputer za pomocą sygnału radiowego, a nie za pomocą kabla. Pamiętaj także o posiadaniu karty sieci bezprzewodowej, która umożliwia połączenie komputera z siecią bezprzewodową. Aby podłączyć laptop do sieci bezprzewodowej, należy go najpierw wyposażyć w kartę sieci. Aby sprawdzić, czy komputer bądź laptop posiada kartę sieci bezprzewodowej, należy

 1. Wejdź w menu Start, a następnie w Menedżer urządzeń.
 2. Następnie rozwijamy pozycję Karty sieci przewodowej.
 3. Wyszukujemy kartę sieciową, która w nazwie może posiadać słowo wireless.

Konfiguracja modemu i połączenia internetowego

Aby skonfigurować modem, postępuj zgodnie z instrukcjami dostępnymi wraz z modemem, aby połączyć się z komputerem i siecią. Jeśli korzystasz z linii telefonicznej, podłącz modem do gniazdka telefonu. Jeśli korzystasz z kabla, podłącz modem do gniazdka telewizji kablowej. 

Miejsce na router bezprzewodowy 

Aby odbierać bardzo silny sygnał, umieść router w odpowiednim miejscu, gdzie występuje znikoma ilość zakłóceń. A więc idealnym miejscem będzie, np. centralne miejsce Twojego domu, gdzie moc sygnału sieci bezprzewodowej jest zdecydowanie największy. Aby jeszcze bardziej zwiększyć moc sygnału, umieść router z dala od podłogi, ścian czy obiektów metalowych, gdyż wtedy zredukujemy zakłócenia sygnału. I na koniec zmniejsz pasmo zakłóceń.

Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej

Zabezpieczenie domowej sieci bezprzewodowej jest ważne. Ponieważ wtedy unikniemy sytuacji, gdzie ktoś inny poza domem będzie korzystał z naszej sieci. Dlatego też, aby zwiększyć bezpieczeństwo sieci, zacznij od zmienienia nazwy użytkownika i ustawienia hasła dla sieci. Sprawdź, jak to zrobić czytając odpowiednie instrukcje. Ważne jest, aby skonfigurować klucz zabezpieczeń dla sieci, który zwykle ułatwia zabezpieczenie sieci przed nieodpowiednim dostępem osób trzecich. Aby skonfigurować hasło dla sieci, należy

 1. W menu Start wejdź w Panel sterowania.
 2. W kategorii Sieć i Internet wybierz Centrum sieci i udostępniania, a następnie kliknij w tę opcję.
 3. Wejdź w pozycję Skonfiguruj nowe połączenie lub nową sieć.
 4. Następnie wejdź w pozycję Skonfiguruj nową sieć i kliknij w przycisk Dalej. Utworzysz nową sieć i klucz zabezpieczeń.

Ważne jest, by zanotować sobie nowy klucz i nie udostępniać go nikomu innemu. Używaj dla swojej sieci również zapory systemowej, która uchroni komputer przed wirusami i osobami trzecimi.

Połączenie komputera z siecią bezprzewodową

 1. W obszarze powiadomień kliknij ikonę Sieci.
 2. Następnie wybierz odpowiednią sieć, z którą chcesz się połączyć i kliknij Połącz.
 3. Potem wpisz odpowiedni klucz zabezpieczeń.
 4. A na koniec wykonaj pozostałe instrukcje, które się pojawią podczas połączenia z siecią.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Konfiguracja sieci bezprzewodowej" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Konfiguracja sieci bezprzewodowej" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.