Koncentrator tlenu – dla kogo jest zalecany?
Koncentrator tlenu to urządzenie, które zastępuje butlę tlenową i może być wykorzystywane przez pacjenta w domowych warunkach. Sprzęt ten może pracować bez zakłóceń przez całą dobę i nie wymaga napełniania. Ile kosztuje koncentrator tlenu? Dla kogo jest zalecany? Podpowiadamy poniżej!
Koncentrator tlenu – dla kogo jest zalecany? Jak działa?
Koncentrator tlenu to urządzenie, którego zadaniem jest dostarczanie pacjentowi odpowiedniej ilości tlenu. Urządzenie zagęszcza tlen z powietrza, składa się ono między innymi z wymienników ciepła oraz nawilżaczy, które gwarantują odpowiednie parametry podawanego gazu. Prosta obsługa, nieduża waga i wymiary, wysoka skuteczność, bezpieczeństwo i komfort – wszystkie te cechy charakteryzują koncentrator tlenu. Dla kogo jest zalecany taki sprzęt?
Koncentrator tlenu – dla kogo jest zalecany? Terapie tlenem
Terapie tlenem z użyciem koncentratora tlenu i np. aparatów tlenowych są zalecane dla wszystkich osób, które cierpią na niewydolność oddychania.
Stosuje się je w domowym leczeniu takich schorzeń jak:
- rak płuc,
- astma,
- mukowiscydoza,
- nowotwory płuc,
- zwłóknienie płuc,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- niewydolność krążenia.
Wyróżniamy koncentratory stacjonarne, zasilane prądem stałym oraz koncentratory przenośne, które można dowolnie przenosić i przemieszczać wraz z pacjentem. Tego typu urządzenia kosztują na polskim rynku około 1,5 – 2 tysiące złotych. Można je zakupić w hurtowniach sklepu medycznego lub wypożyczyć.
Koncentrator tlenu – dla kogo jest zalecany? Jakie są przeciwskazania?
Przed rozpoczęciem terapii tlenowej, warto poznać przeciwwskazania do jej stosowania. Metody tej nie należy stosować, gdy pacjent / pacjentka:
- jest po przebytych operacjach układu oddechowego,
- posiada rozrusznik serca,
- cierpi na zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie zatok bocznych nosa,
- jest w ciąży,
- miewa napady choroby wieńcowej,
- cierpi na epilepsję,
- choruje na nadczynność tarczycy,
- przyjmuje niektóre leki (np. doksorubicynę),
- cierpi na odmę opłucową.
UWAGA: Pacjent, który korzysta z koncentratora tlenowego, powinien użytkować urządzenie zgodnie ze wskazaniami lekarza. Większość pacjentów leczonych za pomocą tlenoterapii pozostaje pod stałą opieką specjalistycznego ośrodka terapii tlenem, nawet jeśli ich leczenie przebiega w warunkach domowych.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Koncentrator tlenu – dla kogo jest zalecany?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Koncentrator tlenu – dla kogo jest zalecany?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.