DZIAŁY

Letni czas to pora sprzyjająca wysokiej aktywności różnych nieprzyjemnych stworzeń, takich jak na przykład pajęczaki z rodziny roztoczy – kleszcze. Jak się chronić przed tymi pasożytami? Zapraszamy do lektury!

Kleszcze – jak się chronić? Jakie są ich ulubione miejsca?

Ulubione miejsca kleszczy, to łąki i parki, lasy liściaste oraz zarośla. Przyczajone w ukryciu stworzenia czyhają na swoje ofiary na wysokości około 1 metra nad ziemią. Szczególnie narażone na ich atak są osoby spacerujące z psem oraz dzieci. Jest kilka sposób na to, by nie dopuścić do siebie kleszcze. Jak się chronić? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by osłonić się ubraniami. Jeśli planujemy długą wycieczkę do lasu, warto zadbać o nakrycie głowy oraz wysokie obuwie, a także spryskać się preparatem odstraszającym komary i kleszcze.

Kleszcze – jak się chronić?

Jak się chronić przed kleszczami? Zapamiętaj podstawowe zasady:

  1. Przed kleszczami dobrze chronią długie spodnie, skarpety, buty oraz rękawy.
  2. Warto wypróbować permetrynę w sprayu i popryskać nią ubrania
  3. Jeśli mamy kota lub psa, należy mu zapewnić obrożę odstraszającą pasożyty lub zaaplikować specjalne krople na sierść.
  4. Po wycieczce należy dokładnie sprawdzić takie miejsca jak zgięcia kolan, kark, pachwiny oraz pachy i zbadać, czy nie złapaliśmy czasem kleszcza.

Co robić, jeśli złapaliśmy kleszcza?

Jeśli nie udało Ci się należycie ochronić i złapałeś kleszcza, przede wszystkim nie panikuj. Przygotuj odpowiednie narzędzia i spróbuj go usunąć. Kleszcze najlepiej usuwać pęsetą, a miejsce ugryzienia zdezynfekować wodą utlenioną. Jak wyciągnąć kleszcza? Należy złapać go i jednym pewnym ruchem pociągnąć pęsetą, tak, by go nie uszkodzić.

Na co należy szczególnie uważać podczas wyciągania kleszcza?

Zanim usuniesz kleszcza, zwróć szczególną uwagę na to, by:

  • Niczym go nie smarować,
  • Nie wykręcać go.
  • Nie miażdżyć stworzenia.

Każda z wyżej wymienionych akcji może spowodować, że kleszcz w odpowiedzi na nasze nieudolne działania zainfekuje nasz organizm groźną bakterią lub wirusem! Żyjące w Polsce kleszcze roznoszą m.in. boreliozę, zapalenie mózgu, babeszjozę oraz riketsjozę! Skutecznym sposobem na uniknięcie chorób przenoszonych przez kleszcze są szczepionki przeciw kleszczom. Tego typu specyfiki można dostać na receptę w każdej aptece. Aby uzyskać pełną odporność, zalecane jest przyjęcie minimum dwóch dawek leku.

Zobacz także nasz poradnik:

Kleszcze – co robić po ugryzieniu

Niniejszy poradnik pod tytułem "Kleszcze – jak się chronić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Kleszcze – jak się chronić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.