Kleszcze – jak się chronić?
Letni czas to pora sprzyjająca wysokiej aktywności różnych nieprzyjemnych stworzeń, takich jak na przykład pajęczaki z rodziny roztoczy – kleszcze. Jak się chronić przed tymi pasożytami? Zapraszamy do lektury!
Kleszcze – jak się chronić? Jakie są ich ulubione miejsca?
Ulubione miejsca kleszczy, to łąki i parki, lasy liściaste oraz zarośla. Przyczajone w ukryciu stworzenia czyhają na swoje ofiary na wysokości około 1 metra nad ziemią. Szczególnie narażone na ich atak są osoby spacerujące z psem oraz dzieci. Jest kilka sposób na to, by nie dopuścić do siebie kleszcze. Jak się chronić? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by osłonić się ubraniami. Jeśli planujemy długą wycieczkę do lasu, warto zadbać o nakrycie głowy oraz wysokie obuwie, a także spryskać się preparatem odstraszającym komary i kleszcze.
Kleszcze – jak się chronić?
Jak się chronić przed kleszczami? Zapamiętaj podstawowe zasady:
- Przed kleszczami dobrze chronią długie spodnie, skarpety, buty oraz rękawy.
- Warto wypróbować permetrynę w sprayu i popryskać nią ubrania
- Jeśli mamy kota lub psa, należy mu zapewnić obrożę odstraszającą pasożyty lub zaaplikować specjalne krople na sierść.
- Po wycieczce należy dokładnie sprawdzić takie miejsca jak zgięcia kolan, kark, pachwiny oraz pachy i zbadać, czy nie złapaliśmy czasem kleszcza.
Co robić, jeśli złapaliśmy kleszcza?
Jeśli nie udało Ci się należycie ochronić i złapałeś kleszcza, przede wszystkim nie panikuj. Przygotuj odpowiednie narzędzia i spróbuj go usunąć. Kleszcze najlepiej usuwać pęsetą, a miejsce ugryzienia zdezynfekować wodą utlenioną. Jak wyciągnąć kleszcza? Należy złapać go i jednym pewnym ruchem pociągnąć pęsetą, tak, by go nie uszkodzić.
Na co należy szczególnie uważać podczas wyciągania kleszcza?
Zanim usuniesz kleszcza, zwróć szczególną uwagę na to, by:
- Niczym go nie smarować,
- Nie wykręcać go.
- Nie miażdżyć stworzenia.
Każda z wyżej wymienionych akcji może spowodować, że kleszcz w odpowiedzi na nasze nieudolne działania zainfekuje nasz organizm groźną bakterią lub wirusem! Żyjące w Polsce kleszcze roznoszą m.in. boreliozę, zapalenie mózgu, babeszjozę oraz riketsjozę! Skutecznym sposobem na uniknięcie chorób przenoszonych przez kleszcze są szczepionki przeciw kleszczom. Tego typu specyfiki można dostać na receptę w każdej aptece. Aby uzyskać pełną odporność, zalecane jest przyjęcie minimum dwóch dawek leku.
Zobacz także nasz poradnik:
Niniejszy poradnik pod tytułem "Kleszcze – jak się chronić?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Kleszcze – jak się chronić?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.