DZIAŁY

Gdy tylko temperatura wzrasta powyżej pięciu stopni, do życia budzą się kleszcze. Co robić po ugryzieniu tego małego pajęczaka?

Działaj zdecydowanie

Kleszcze lubią siedzieć w krzewach. Możemy je spotkać wszędzie tam, gdzie jest zielono, a roślinność jest bujna. Kiedy ten pajęczak znajdzie się już na naszym ciele, szuka miejsc, w których nasza skóra jest najcieńsza i nieco wilgotna. To ułatwia pasożytowi przebicie się przez skórę i sączenie pokarmu w postaci krwi.

Jeśli znajdziesz intruza na ciele swoim, dzieci, psa lub kota nie panikuj, tylko działaj zdecydowanie. Ugryzienie kleszcza nie jest bolesne. Najważniejsze, żeby usunąć go ze skóry jak najszybciej! Zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierzaków domowych, które mają tendencje do przenoszenia szkodników na swojej sierści, postępowanie jest jednakowe. Przede wszystkim, nie wykręcaj kleszcza, tylko dobrze go złap jak najbliżej swojej skóry np. pęsetą i wyrwij. To zredukuje ryzyko pozostawienia części pasożyta na skórze. Możesz też wykorzystać specjalne przyrządy do usuwania kleszczy, takie jak przyssawki, plastikowe szczypczyki, pętelki czy długopisy, które bez problemu kupisz w aptece. Są one łatwiejsze w użyciu niż wspomniana wcześniej pęseta. Warto jest więc mieć je pod ręką w okresie letnim.

Jeśli uda Ci się wyrwać całego kleszcza za pierwszym razem, później nie powinny wystąpić komplikacje. Dla pewności, po wyrwaniu szkodnika, możesz położyć go na białej kartce papiery i dokładnie się przyjrzeć czy jest cały. Pamiętaj też, żeby nigdy nie łapać kleszcza za napęczniały, opity brzuch. Jeśli to zrobisz, wciśniesz zainfekowaną zawartość treści żołądkowej pajęczaka z powrotem do swojego organizmu.

Nie smaruj kleszcza

Bardzo ważne jest, żeby przed wyrwaniem kleszcza, niczym go nie smarować. Zrezygnuj więc z masła czy oleju. Takie działania otępią kleszcza i mogą sprowokować u niego wymioty. Jeśli do tego dojdzie, pajęczak zacznie zwracać zainfekowaną krew i chorobotwórcze patogeny do naszego organizmu. Wtedy wzrasta ryzyko zachorowania po ugryzieniu kleszcza. Dobre chwycenie kleszcza i zdecydowany ruch w zupełności wystarczą.

Kleszcz wyrwany i co teraz?

Kiedy pozbędziesz się już opitego krwią pajęczaka ze skóry swojej, członka rodziny lub swojego zwierzaka, dokładnie zdezynfekuj miejsce, w którym doszło do ugryzienia. Teraz pozostaje już tylko obserwacja tego miejsca przez około tydzień. Jeśli w tym czasie na skórze pojawi się rumień lub inne niepokojące zmiany, nie zwlekaj. Udaj się do lekarza lub weterynarza. Z kleszczami nie ma żartów i z pewnością zostanie wdrożone leczenie antybiotykowe.

W sytuacji, gdy po ugryzieniu nie zauważasz żadnych objawów, ale chcesz mieć pewność, że nie zostałeś zarażony przez kleszcza, warto wykonać dodatkowe badanie. Jednym z najczęstszych testów, jest test ELISA i możesz go wykonać około 4-6 tygodni od ugryzienia. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek niepokojące Cię objawy po ugryzieniu, takie jak wysoka gorączka, nudności, czy bóle głowy – nie czekaj. Bezzwłocznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu!

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Kleszcze – co robić po ugryzieniu" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Kleszcze – co robić po ugryzieniu" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania