Zdrowie
Czytany poradnik
Kleszcze – co robić po ugryzieniu
1

Kleszcze – co robić po ugryzieniu

AUTOR:  Agnieszka Szarak19 marca 2018

Gdy tylko temperatura wzrasta powyżej pięciu stopni, do życia budzą się kleszcze. Co robić po ugryzieniu tego małego pajęczaka?

Działaj zdecydowanie

Kleszcze lubią siedzieć w krzewach. Możemy je spotkać wszędzie tam, gdzie jest zielono, a roślinność jest bujna. Kiedy ten pajęczak znajdzie się już na naszym ciele, szuka miejsc, w których nasza skóra jest najcieńsza i nieco wilgotna. To ułatwia pasożytowi przebicie się przez skórę i sączenie pokarmu w postaci krwi.

Jeśli znajdziesz intruza na ciele swoim, dzieci, psa lub kota nie panikuj, tylko działaj zdecydowanie. Ugryzienie kleszcza nie jest bolesne. Najważniejsze, żeby usunąć go ze skóry jak najszybciej! Zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierzaków domowych, które mają tendencje do przenoszenia szkodników na swojej sierści, postępowanie jest jednakowe. Przede wszystkim, nie wykręcaj kleszcza, tylko dobrze go złap jak najbliżej swojej skóry np. pęsetą i wyrwij. To zredukuje ryzyko pozostawienia części pasożyta na skórze. Możesz też wykorzystać specjalne przyrządy do usuwania kleszczy, takie jak przyssawki, plastikowe szczypczyki, pętelki czy długopisy, które bez problemu kupisz w aptece. Są one łatwiejsze w użyciu niż wspomniana wcześniej pęseta. Warto jest więc mieć je pod ręką w okresie letnim.

Jeśli uda Ci się wyrwać całego kleszcza za pierwszym razem, później nie powinny wystąpić komplikacje. Dla pewności, po wyrwaniu szkodnika, możesz położyć go na białej kartce papiery i dokładnie się przyjrzeć czy jest cały. Pamiętaj też, żeby nigdy nie łapać kleszcza za napęczniały, opity brzuch. Jeśli to zrobisz, wciśniesz zainfekowaną zawartość treści żołądkowej pajęczaka z powrotem do swojego organizmu.

Nie smaruj kleszcza

Bardzo ważne jest, żeby przed wyrwaniem kleszcza, niczym go nie smarować. Zrezygnuj więc z masła czy oleju. Takie działania otępią kleszcza i mogą sprowokować u niego wymioty. Jeśli do tego dojdzie, pajęczak zacznie zwracać zainfekowaną krew i chorobotwórcze patogeny do naszego organizmu. Wtedy wzrasta ryzyko zachorowania po ugryzieniu kleszcza. Dobre chwycenie kleszcza i zdecydowany ruch w zupełności wystarczą.

Kleszcz wyrwany i co teraz?

Kiedy pozbędziesz się już opitego krwią pajęczaka ze skóry swojej, członka rodziny lub swojego zwierzaka, dokładnie zdezynfekuj miejsce, w którym doszło do ugryzienia. Teraz pozostaje już tylko obserwacja tego miejsca przez około tydzień. Jeśli w tym czasie na skórze pojawi się rumień lub inne niepokojące zmiany, nie zwlekaj. Udaj się do lekarza lub weterynarza. Z kleszczami nie ma żartów i z pewnością zostanie wdrożone leczenie antybiotykowe.

W sytuacji, gdy po ugryzieniu nie zauważasz żadnych objawów, ale chcesz mieć pewność, że nie zostałeś zarażony przez kleszcza, warto wykonać dodatkowe badanie. Jednym z najczęstszych testów, jest test ELISA i możesz go wykonać około 4-6 tygodni od ugryzienia. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek niepokojące Cię objawy po ugryzieniu, takie jak wysoka gorączka, nudności, czy bóle głowy – nie czekaj. Bezzwłocznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
1Komentarze
  • Sebastian Popielec
    19 marca 2018 at 11:18

    Kleszcze w Polsce to jakaś tragedia, masakra, mnóstwo chorób, a wystarczy wyjść z domu żeby złapać to swiństwo. Dobrze że w internecie są takie poradniki medyczne jak ten. Dzięki.