DZIAŁY

Gdy przychodzi czas na zmianę czasu, niechętnie jest nam się przestawić. Więc kiedy musimy dokonać zmiany czasu na zimowy i przestawić zegarki na godzinę do tyłu?

Jesienna pogoda potrafi spłatać figle. Kiedy myślimy o niskich temperaturach, nadchodzącej zimy i zapadającym zmroku po godzinie 16, to zastanawiamy się, kiedy tak naprawdę nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy musimy cofnąć nasze zegarki o jedną godzinę do tyłu?

Kiedy zmiana czasu na zimowy? 

O zmianie czasu myślimy tylko dwa razy w roku. Ta druga myśl jest ważniejsza, ponieważ wiąże się z czasem zimowym. Jak niedźwiadki lubimy zapadać w sen zimowy. Zatem standardowo czas zimowy wprowadzany jest w dziesiątym miesiącu roku, czyli w październiku. Zwyczajowo czas zimowy obowiązuje zawsze od ostatniej niedzieli miesiąca, wtedy też w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy nasze zegarki o jedną godzinę do tyłu.

Zmiana czasu na zimowy – jak to było w bieżącym 2017 roku

W bieżącym 2017 roku nasze zegarki przestawaliśmy w ostatnią niedzielę października. Oznaczało to, że w nocy z soboty, 28 października na 29 października nasze czasomierze cofaliśmy z godziny trzeciej na godzinę drugą w nocy. Od teraz aż do ostatniej niedzieli marca obowiązuje czas zimowy i śpimy jedną godzinę dłużej.

Jak to będzie w 2018 roku? 

Do czasu letniego powrócimy 25 marca 2018 roku. Jednakże ten czas będzie trwał do 28 października 2018 roku. Oznacza to, że czas zimowy w przyszłym roku przyjdzie nam zmienić w nocy z 27 października (sobota) na 28 października (niedziela). Wtedy znów będziemy się cieszyć z dłuższego snu.

Historia zmiany czasu w Polsce i w Europie

W Polsce zmiany czasu na zimowy dokonuje się od roku 1983 z wyjątkiem okresu stanu wojennego. Wcześniej do końca 1995 roku, czas zimowy wprowadzany był już w ostatnią niedzielę września, lecz to się zmieniło już w 1996. Wtedy też czas zimowy przesunięto na październik.

W Europie prawie wszystkie kraje dokonują zmiany czasu letniego na zimowy, z wyjątkiem Islandii czy Białorusi. Zmiana czasu ma za zadanie poprawić m.in. bezpieczeństwo na drogach.

Spis treści
Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania