Kiedy zaczyna się mobbing?

To przerażające, ale mobbing w pracy jest zjawiskiem coraz powszechniejszym. Często dręczeni pracownicy nawet nie zdają sobie z tego sprawy, a pracodawcy czują się bezkarni. Powiemy Ci, kiedy zaczyna się mobbing i co możesz zrobić.
Mobbing, czyli definicja
Mobbing to nic innego jak świadome oraz uporczywe nękanie pracownika pod względem psychicznym. Sprawcą mobbingu może być pracodawca, ale też współpracownik bądź grupa współpracowników, która znęca się nad drugą osobą w sposób werbalny lub niewerbalny. Konsekwencjami dla osoby gnębionej mogą być stany lękowe, poczucie nieprzydatności w pracy czy odosobnienie.
Zwróć uwagę
Jeżeli uważasz, że jesteś ofiarą mobbingu, zacznij od zdefiniowania osoby lub grupy osób, które Cię nękają. Następnie zastanów się, czy poddane przez nas czynniki mają miejsce w firmie i bezpośrednio wpływają na Ciebie.
A więc zwróć uwagę, czy działania i zachowania w stosunku do Ciebie, działają przeciw Tobie oraz czy są długotrwałe bądź uporczywe? Czy jesteś nękany, zastraszany, a pracodawca lub współpracownik robi wszystko, by Cię poniżyć, ośmieszyć albo odizolować od reszty zespoły? Na sam koniec zastanów się jeszcze nad tym, czy przez te działania spadła Twoje ocena przydatności zawodowej. Jeżeli możesz to wszystko zaobserwować, padłeś ofiarą mobbingu, który może przybierać najróżniejszy formy.
Objawy przemocy psychicznej w pracy
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, mobbing może przybierać różne postaci. Za szkodliwie działania można uznać te utrudniające komunikację, obmawianie pracownika, plotkowanie na jego temat, czy podważanie jego autorytetu. Zaliczamy też do nich wszystkie maile oraz rozmowy, które negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne pracownika. Mowa więc o wyzywaniu bądź groźbach. Sytuacji, w których pracownik albo współpracownik znęca się nad drugą osobą jest jednak bez liku i mogą być one bardzo różne. Grunt to wiedzieć, co możesz zrobić w takiej sytuacji.
Prawa pracownika
Czujesz, że jesteś ofiarą mobbingu? A więc nie czekaj dłużej tylko podejmij odpowiednie kroki. Na początek zawiadom o swoim problemie przełożonego, a jeżeli to on jest sprawcą mobbingu, skontaktuj się z kierownictwem wyższego szczebla. Możesz bowiem ubiegać się o odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu psychicznym oraz fizycznym. Inna opcja to rekompensata finansowa, za trudności oraz szkody związane ze zmianą zatrudnienia. Pamiętaj, że to w obowiązku pracodawcy jest zapobieganie mobbingowi, a Ty nigdy nie jesteś sam. Walcz o swoje prawa i szacunek do swojej osoby.
Co robić, gdy Twój pracodawca stosuje na Tobie mobbing? Zobacz nasz poradnik: