DZIAŁY

Małe pokoje to dość problematyczne pomieszczenia. Bywają nieustawne i ciemne, co w wielu przypadkach może narzucać określoną aranżację. Warto jednak wiedzieć, jak wiele może zmienić odpowiednio dobrane oświetlenie. Zwłaszcza żyrandole, które w ostatnich latach stają się coraz modniejsze! Jak zatem dobrać źródło światła, by optycznie powiększyć pokój? Podpowiadamy!

Żyrandole – jak dobrać rozmiar?

W przypadku lamp rozmiar ma ogromne znaczenie. Duże żyrandole przytłoczą wnętrze i skupią na sobie całą uwagę. Zdecydowanie lepszą opcją będą mniejsze i subtelniejsze rodzaje oświetlenia. Co więcej, masywne lampy mogą optycznie zmniejszyć pomieszczenie.

By określić odpowiednią średnicę żyrandola, warto posłużyć się prostym wyliczeniem: szerokość i długość pokoju (w metrach) należy do siebie dodać, a następnie otrzymaną sumę pomnożyć razy 2,5. Tym samym otrzymuje się sugerowaną średnicę lampy (tym razem w centymetrach), która odpowiada proporcjom danego wnętrza. Przykładowo 7 m + 3 m = 10 x 2,5 = 25 cm.

Istotna jest również wysokość lampy wiszącej. Projektanci wnętrz zalecają, by odległość od żyrandola do podłogi wynosiła minimum 210 cm.

Jakie żyrandole pasują do małych wnętrz? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze

Gdzie powiesić lampę w pokoju o małej powierzchni?

W mniejszym pomieszczeniu warto zdecydować się na delikatne żyrandole bądź lampy przysufitowe. Zalecany jest wybór takich, które rzucają światło bezpośrednio na sufit, dzięki czemu jest ono równomiernie rozproszone. Co więcej, taki zabieg sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe i większe.

Równie kłopotliwe bywa też oświetlenie długich i wąskich pomieszczeń. W takich przypadkach ważne, aby jak najdokładniej oświetlić dłuższe ściany wnętrz. W tej roli idealnie sprawdzą się długie lampy sufitowe. W ten sposób pomieszczenia wydadzą się optycznie szersze i bardziej proporcjonalne.

Żyrandole – z czego powinny być zrobione?

Popularny trik, który pomaga optycznie powiększyć małe pomieszczenia, polega na dodaniu do aranżacji szklanych i lustrzanych elementów. Jak wiadomo, odbijają światło, przez co wnętrze wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne.

Tą samą zasadą można kierować się przy wyborze odpowiedniego żyrandola. Szklane klosze wyglądają na niemalże przezroczyste, a to wizualnie powiększy każdą, nawet najmniejszą przestrzeń.

Warto również wziąć pod uwagę, że złym wyborem będą w takiej sytuacji nisko zawieszone lampy, które wykonane są z ciemnego, ciężkiego materiału. Jeśli nie szkło, najlepiej zatem wybrać jasne barwy — nie będą przytłaczać, ani optycznie zmniejszać wnętrza.

Jakie lampy wybrać do małego pokoju?

Warto skorzystać także z kolejnego triku projektantów wnętrz i do głównego źródła światła dodać kilka innych punktów oświetleniowych. W ten sposób można skutecznie pozbyć się niedoświetlonych kątów. Co przy tym ważne, wybrane lampy powinny być utrzymane w jednym stylu . Najlepiej, by należały do tej samej serii.

Należy też pamiętać, że lampa sufitowa zawieszona w centralnym punkcie małego pokoju może nie wystarczyć. Żyrandol – zwłaszcza taki, którego żarówki skierowane są ku dołowi – rzuca cień, a ten potrafi dodatkowo przyczynić się do optycznego zmniejszenia pomieszczenia. Co zatem może okazać się skutecznym rozwiązaniem?

1. Małe pomieszczenia z niskim sufitem

Płaskie lampy sufitowe idealnie sprawdzą się w niskich pokojach, które wymagają punktowego oświetlenia. Jeśli jednak założeniem jest optyczne podwyższenie sufitu, warto zastanowić się nad skierowaniem źródła światła bezpośrednio w górę.

Jakie żyrandole pasują do małych wnętrz? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze

2. Małe pomieszczenia z wysokim sufitem

Tego rodzaju pomieszczenia pozwalają na większy wybór typów oświetlenia. W grę wchodzą m.in dłuższe lampy wiszące, które nie sprawdzą się w przypadku nisko zawieszonego sufitu. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na modele, które mają regulowaną długość kabla, co pozwoli dopasować rozmiar żyrandola do każdego wnętrza.

3. Długie i wąskie pomieszczenia

W przypadku takich pomieszczeń idealnie sprawdzą się długie żyrandole. W pokojach korytarzowych warto zainstalować również punktowo lampy wiszące, które pozwolą na dokładne oświetlenie całej dłuższej ściany.

Projektowanie małych pomieszczeń to spore wyzwanie, ale odpowiednio dobrana lampa potrafi zdziałać cuda i sprawić, że pokój wyda się większy. Co jednak ważne, zbyt duży lub ciemny klosz spowoduje efekt odwrotny od zamierzonego. Należy więc postawić na jasne kolory i szkło. Trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni pomiędzy żyrandolem a podłogą i zainstalować kilka równomiernie rozłożonych źródeł światła. Dzięki temu przestrzeń będzie prawidłowo doświetlona, a jednocześnie przestronna i dająca duże poczucie swobody.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jakie żyrandole pasują do małych wnętrz? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jakie żyrandole pasują do małych wnętrz? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania