DZIAŁY

Wybór odpowiedniego rodzaju rolet ma ogromne znaczenie dla komfortu domowników i bezpieczeństwa domu. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, musisz zastanowić się, czy lepiej sprawdzą się u Ciebie rolety zewnętrzne, czy wewnętrzne. Jeżeli postawisz na te drugie, czekają Cię odpowiedzi na kolejne pytania… Co w takim razie musisz wziąć pod uwagę, wybierając konkretny rodzaj rolet?

Rolety zewnętrzne czy wewnętrzne?

Nie trudno zgadnąć, że podstawowa różnica pomiędzy roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi tkwi w sposobie montażu. Rolety zewnętrzne elewacyjne z widoczną kasetą montuje się na ścianie lub we wnęce okiennej. Warty uwagi jest też montaż podtynkowy. Z kolei rolety wewnętrzne można w zależności od rodzaju montować na ścianie lub suficie albo przyklejać do ramy okiennej. Niezwykle funkcjonalne są rolety wewnętrzne bezinwazyjne, które zawiesza się na oknie za pomocą specjalnych haczyków. Takie rozwiązanie uważa się za uniwersalne, bo rozmiar wieszaków pozwala na dopasowanie rolety do różnych okien. Zakładanie rolet bezinwazyjnych typu click & go trwa nie więcej niż 1 minutę. Chcesz zobaczyć przykład takich rolet z systemem prowadzeń żyłkowych? Kliknij: https://www.karnix.pl/mini-rolety-dzien-noc.html.

Jakie są rodzaje rolet i którą wybrać?

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne różnią się także sposobem dobierania ich koloru. O ile odcień rolet zewnętrznych powinien komponować się z barwą elewacji, o tyle w przypadku rolet wewnętrznych pod uwagę należy wziąć kolor ram okiennych i wystrój wnętrza. Dla przykładu biała oprawa rolety kasetowej współgra z oknem PCV, ale do okien drewnianych lepiej wybrać roletę w brązowej oprawie.

Co warte podkreślenia, i rolety zewnętrzne, i wewnętrzne zaciemniają pomieszczenia, chronią je przed słońcem i zapewniają intymność domownikom. Jeżeli zależy Ci jednak na ochronie domu przed włamaniem i skutecznym zabezpieczeniu go przed wychłodzeniem, znacznie lepsze są rolety zewnętrzne.

Jakie są rodzaje rolet i którą wybrać?

Rodzaje rolet wewnętrznych

  1. Dachowe. Rolety plisowe albo rozwijane z kasety zaprojektowano tak, aby zasłaniały szyby w uchylnych oknach dachowych, a jednocześnie umożliwiały ich łatwe otwieranie.
  2. Bezinwazyjne. Rodzaje rolet, które przymocowuje się do ramy okiennej za pomocą uniwersalnych haczyków. Pasują do wielu rodzajów okien, a ich montaż lub demontaż (np. na czas mycia szyb i ram okiennych) zajmuje zaledwie 1 minutę.
  3. Wolnowiszące. Polecane do przesłaniania dużych okien. Przymocowuje się je do ściany albo sufitu.
  4. Rzymskie i plisy. Mogą zastąpić firany, zasłony i zazdroski. Rolety rzymskie zwijają się w eleganckie zakładki, a rolety plisowane można dowolnie ustawiać, tak aby zasłaniały całe okno bądź jego dolną, środkową lub górną część.

Jakie są rodzaje rolet i którą wybrać?

Najważniejsze funkcje rolet wewnętrznych

Na koniec warto zastanowić się nad rolą, jaką konkretny rodzaj rolety wewnętrznej ma do odegrania w Twoim domu czy biurze. Jeżeli zależy Ci na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia, najlepsze będą jednolite rolety z tkaniny BLACKOUT. Alternatywą są eleganckie i praktyczne rolety dzień noc z zaciemniającej tkaniny BLACKNESS. Funkcjonalne są też rolety wewnętrzne chroniące przed nagrzaniem pomieszczenia. Tkaninę LUXURY THERMO od zewnętrznej strony pokrywa aluminium, które odbija promienie słoneczne.

Do wyboru masz jeszcze praktyczne, a zarazem dekoracyjne rolety z tkaniny żakardowej z fakturami albo z ciekawymi wzorami, np. BAMBINI do pokojów dziecięcych. Bardzo ozdobne są również rolety dzień noc oraz rolety rzymskie, nazywane także żaluzjami rzymskimi.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jakie są rodzaje rolet i którą wybrać?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jakie są rodzaje rolet i którą wybrać?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.