Zdrowie
Czytany poradnik
Jaki zwierzak będzie dobry dla alergika?
0

Jaki zwierzak będzie dobry dla alergika?

AUTOR:  Alicja Hudzik20 czerwca 2018

Uczulenie na zwierzęta, to przykra dolegliwość występująca coraz częściej u małych dzieci. Twoje dziecko marzy o zwierzątku, ale ma skłonności alergiczne? Poradzimy, jaki zwierzak najlepiej nada się dla alergika!

Objawy alergii na zwierzęta

Utarło się, że to psy i koty najczęściej wywołują alergie u dzieci, jednak w praktyce to nie takie proste. Alergia u dzieci może występować w kontakcie z ptasim pierzem, skórą, wełną lub futrem. Uczulenie mogą wywołać papugi, kanarki, rasy psów, które łatwo gubią sierść, koty, świnki morskie, a nawet króliki, czy konie. Dokuczliwymi objawami towarzyszącymi alergii jest najczęściej kichanie, katar lub kaszel. Alergik po kontakcie ze zwierzęciem może mieć zapuchnięte oczy oraz odczuwać swędzenie skóry. W skrajnych przypadkach dziecko może mieć nawet duszności i problemy z oddychaniem.

Wszystko przez to, że układ immunologiczny alergików jest wrażliwy na obecność białek, które występują w ślinie, moczu, naskórku lub sierści domowych zwierząt. Wystarczy jednorazowy kontakt z alergenem i alergik może odczuwać przykre objawy nawet do kilku miesięcy po takim spotkaniu. Warto pamiętać, że wywołujące alergie białka są wydzielane głównie przez samczyki różnych gatunków zwierząt, samiczki nie uczulają w tak dużym stopniu.

Kot i pies dla alergika

Wiele ras domowych zwierząt (w tym także kotów) zostało zmodyfikowanych w taki sposób, by nie wywoływać objawów alergicznych u ich posiadaczy. Dobry zwierzak dla alergika to np bezwłosy kot kanadyjski (tzw. sfinks) oraz rosyjski kot niebieski.

Z psich ras za hipoalergiczne uważane są pudle, maltańczyki, portugalski pies wodny oraz bezwłose psy, takie jak nagi pies meksykański, czy chiński grzywacz. Alergikom polecane jest również wiele ras terierów, spaniele oraz shih tzu, a więc niekoniecznie rasy pozbawione sierści. Ciekawą krzyżówką polecaną dla alergików jest również labradoodle, czyli skrzyżowanie pudla z labradorem.

Alergia a małe gryzonie

Niestety walce z alergią nie sprzyja posiadanie małych gryzoni. Świnka morska, szczur, królik, chomik, czy myszka, mimo że nie zawsze są bezpośrednią przyczyną objawów alergicznych, często wymagają specjalnego pokarmu, albo podłoża, które może uczulać. Najczęściej uczulająco działa suchy pokarm oraz trociny, którymi wysypuje się dno klatki gryzoni. Badania dowiodły, że najbardziej uczula kontakt ze świnką morską. Wiele osób cierpi także na alergię na odchody gryzoni.

Jaki gryzoń jest więc polecany dla alergika? Są to szynszyle oraz koszatniczki. Okazało się, że u wielu dzieci z problemami natury alergicznej zwierzątka te nie wywołują uczuleń. Zarówno szynszyle, jak i koszatniczki łatwo dają się oswoić, a swoim przyjaznym wyglądem i łagodnym przysposobieniem mogą zaskarbić sobie całkowicie serduszko nie tylko małego alergika, ale i całej rodziny!

Inne zwierzaki

Zawsze można rozważyć posiadanie bezwłosych pupili, takich jak rybki, czy różne rodzaje gadów. Koszt zakupu żółwia to w zależności od gatunku 40 do 150 złotych, natomiast w przypadku jaszczurek, czy węży, musimy się przygotować na większe kwoty (od 100 zł) oraz na to, że opieka nad pupilem posiadającym łuski nie będzie należała do łatwych. Bezpiecznym i ciekawym wyborem pupila dla alergika są patyczaki.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze