Dom
Czytany poradnik
Jaki odkurzacz powinien kupić alergik?
0

Jaki odkurzacz powinien kupić alergik?

AUTOR:  Porady.org1 maja 2020

Odkurzacz dla alergika powinien być przede wszystkim wyposażony w skuteczny system filtracji zanieczyszczeń. Najnowocześniejsze rozwiązania pozwalają pozbyć się ponad 99% niebezpiecznych i szkodliwych cząsteczek. Nie bez znaczenia jest również klasa reemisji kurzu takiego urządzenia.

Co powinno wyróżniać odkurzacz dla alergika?

Jak podkreśla portal Dom w porządku, głównym wrogiem alergika są roztocza, czyli pajęczaki, które obecne są właściwie wszędzie. Osoby uczulone na kurz reagują między innymi właśnie na obecne w nim roztocza, a także fragmenty sierści, pyłki, pleśń oraz drobnoustroje. Wszystkie te zanieczyszczenia mogą powodować:

  • alergiczny nieżyt nosa,
  • zapalenie spojówek,
  • kaszel.

Podstawowym zadaniem odkurzacza dla alergika jest więc usunięcie z otoczenia wszystkich tego typu zanieczyszczeń. Znaczenie ma dokładność sprzątania i jego regularność, natomiast skuteczność wykorzystywanego sprzętu jest nie do przecenienia. Chodzi przede wszystkim o wysokiej klasy system filtracji, który wychwytuje najróżniejsze zanieczyszczenia (nowoczesne filtry HEPA oraz filtry wodne gwarantują skuteczność na poziomie 99%). Równie istotna jest niska klasa reemisji kurzu, a więc parametr informujący o tym, ile kurzu zasysanego do środka urządzenia ponownie wydostaje się na zewnątrz przez różnego rodzaju nieszczelności.

Typy odkurzaczy dla alergika

Nieprawdą jest, że alergik nie może korzystać z odkurzacza workowego. Jest on dopuszczalnym rozwiązaniem, jednak pod kilkoma warunkami. Po pierwsze powinien posiadać wysokiej klasy filtry (najlepiej HEPA). Po drugie worki na zanieczyszczenia wyposażone powinny być w samozamykającą się klapę, która chroni przed wydostawaniem się zanieczyszczeń na zewnątrz, a proces wymiany worków czyni bardziej higienicznym. Pod tym względem jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem jest odkurzacz bezworkowy. Ponadto ego eksploatacja mniej kosztuje, ponieważ nie trzeba do niego kupować worków. W przeciwieństwie do odkurzaczy workowych urządzenia te skutecznie filtrują powietrze i zawsze mają równie wysoką moc ssącą. Nieco osobną kategorię stanowią odkurzacze z filtrem wodnym, które wyposażone są dodatkowo w funkcję piorącą. Dzięki nim można nie tylko skutecznie odkurzyć przestrzeń, ale także pozbyć się plam z wykładziny oraz odświeżyć drewniane podłogi. Ostateczny wybór zawsze należy do użytkownika, jednak obecnie najwięcej osób decyduje się na rozwiązanie bezworkowe. Warto zaznaczyć, że tego typu rozwiązania są coraz tańsze i szerszej dostępne. Odkurzacze w funkcją piorącą również cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze