DZIAŁY

Uwielbiasz przebywać na działce i nie wiesz, jaki internet zainstalować? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź dostępne możliwości.

Internet w XXI wieku

Internet w dzisiejszych czasach to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie chociaż jeden dzień. Z szeroko rozumianych zasobów sieci korzysta każdy z nas i to w bardzo różnych celach. Internet jest niezbędny w pracy, szkole, a także w celach rozrywkowych. To dzięki niemu świat staje się mniejszy, bez najmniejszego trudu możemy mieć kontakt z osobami na drugim końcu globu, sprawdzić aktualne informacje, zamówić obiad czy opłacić rachunki.

Nie jest żadną niespodzianką, że wielu z nas nie chce rozstawać się z internetem nawet na działce. Choć urlop na działce to czas raczej spokojny i sielankowy, to jednak pozostanie w zasięgu sieci bywa bardzo użyteczne – i to nie tylko w chłodniejsze czy deszczowe dni. Na rynku czeka na Ciebie bogaty wybór ofert internetu, który mniej lub bardziej sprawdzi się w „działkowej rzeczywistości”. Sprawdź, jakie masz możliwości i które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie!

Internet stacjonarny

Internet stacjonarny to internet, który doprowadzony jest „po kablu”. Zależnie od dostawcy i wykupionego pakietu może charakteryzować się wysoką prędkością transmisji danych, a do tego nie jest obarczony żadnymi limitami danych. Dlatego też możesz z niego korzystać bez żadnych ograniczeń w sposób, jaki tylko chcesz. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że dość rzadko odpowiednia infrastruktura może być doprowadzona do miejsca, w którym znajduje się Twoja działka. W końcu działki zazwyczaj mamy na terenach wiejskich, za miastem, daleko od cywilizacji, a internet stacjonarny to raczej domena terenów zurbanizowanych. Jeżeli jednak w danym miejscu możesz zainstalować internet stacjonarny, z pewnością warto rozważyć to rozwiązanie.

Internet mobilny

Znacznie lepszym rozwiązaniem w kontekście internetu na działkę wydaje się internet mobilny. Jak słusznie wskazuje nazwa, jest to internet bezprzewodowy. Innymi słowy – nie jest konieczne doprowadzenie stosownej infrastruktury do Twojej działki. Zamiast tego wystarczy jedynie maszt komunikacyjny w odpowiedniej odległości od wybranej lokalizacji, ich mapę możesz znaleźć w sieci. W ramach internetu mobilnego możesz mieć też router, dzięki któremu stworzysz na działce własną sieć Wi-Fi – zupełnie jak w domu. Bez trudu sprawdzisz też prędkość internetu mobilnego (podobnie jak i stacjonarnego). W tym celu wystarczy pobrać jedną z bezpłatnych aplikacji i przeprowadzić szybki test. Obecnie wykorzystywane technologie internetu mobilnego to LTE (Long Term Evolution) i 5G. Ta druga z wymienionych jest znacznie nowocześniejsza, jednak nawet LTE gwarantuje Ci naprawdę dobre parametry. Pewną odmianą internetu mobilnego jest też internet satelitarny, który można zainstalować w miejscach, gdzie standardowy internet bezprzewodowy nie ma zasięgu. Technologia ta jest jednak dość droga.

Który internet wybrać na działkę?

Decyzja leży po Twojej stronie, wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od dwóch czynników – dostępności danej technologii oraz tego, jak dużo czasu spędzasz na działce. Jeśli jesteś tam co weekend i większość wakacji, inwestycja w internet stacjonarny będzie dobrym pomysłem. Przy rzadszych wizytach lepszym rozwiązaniem wydaje się internet mobilny, który możesz zabierać ze sobą do domu i korzystać z niego także tutaj. Nie czekaj więc ani chwili dłużej i już teraz sprawdź, który wariant spełni wszystkie Twoje wymagania.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jaki internet wybrać na działkę?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jaki internet wybrać na działkę?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania