Dieta
Czytany poradnik
Jaką dietę wybrać aby obniżyć cholesterol?
0

Jaką dietę wybrać aby obniżyć cholesterol?

AUTOR:  Porady.org30 maja 2019

Podwyższony poziom cholesterolu to prawdziwy problem dzisiejszych czasów. Choroby układu krwionośnego stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce, a to właśnie zbyt wysoki poziom cholesterolu odpowiada za nie w dużym stopniu. Należy jednak pamiętać, że dieta oraz odpowiedni styl życia mogą znacząco pomóc w obniżeniu jego poziomu i zyskaniu zdrowia.

Cholesterol – czym właściwie jest i jak jest produkowany w organizmie

Cholesterol to związek chemiczny, który naturalnie występuje w tkankach i osoczu krwi. Jego obecność jest konieczna, aby zachować zdrowie całego ciała. Uczestniczy on w ważnych procesach, takich jak synteza hormonów, kwasów żółciowych i witaminy B, a także w metabolizmie serotoniny w mózgu czy funkcjonowaniu układu nerwowego.

Cholesterol jest wytwarzany przez wątrobę. Poziom tego cholesterolu endogennego jest wystarczający do występowania wszystkich przytoczonych procesów. Resztę cholesterolu dostarczamy w pożywieniu, głównie w produktach odzwierzęcych.

Normy dotyczące poziomu cholesterolu

Zbyt duża ilość cholesterolu we krwi wiąże się ze znacząco wyższym ryzykiem wystąpienia miażdżycy i chorób układu trawiennego. Cholesterol, a właściwie jego frakcja LDL (“zły cholesterol”), odkłada się w naczyniach krwionośnych zamykając ich światło. To prowadzić może to zatorów, udarów i zawałów serca.

Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie poziomu cholesterolu we krwi. W tym celu najlepiej wybrać się na lipidogram – badanie mające na celu ustalić dokładny poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu HDL (“dobry cholesterol”) i LDL oraz trójglicerydów. Wynik da dokładny pogląd na stan zdrowia pacjenta i pozwoli na wprowadzenia odpowiednich zmian w diecie czy stylu życia lub farmakoterapii.

Normy poziomu cholesterolu we krwi różnią się ze względu na płeć i stan zdrowia. Norma cholesterolu całkowitego dla osób zdrowych i chorych z umiarkowanym ryzykiem wynosi do 190 mg/dl (5 mmol/l), natomiast dla osób chorujących na cukrzycę, miażdżycę lub po zawale już do 175 mg/dl (4,5 mmol/l).

Obniżenie poziomu cholesterolu poprzez styl życia

Podstawową zmianą, jaką należy wprowadzić do stylu życia w celu obniżenia poziomu cholesterolu jest aktywność fizyczna. Przede wszystkim polecane są ćwiczenia aerobowe w tym spacery, przebieżki, nordic walking czy jazda na rowerze. Osobom z nadwagą szczególnie polecane jest pływanie – to świetne ćwiczenie, które jednocześnie nie obciąża stawów. Zalecane jest również rzucenie palenia i odstawienie alkoholu. Pacjent powinien skupić się na codziennej relaksacji i, o ile to możliwe, zadbać o zmniejszenie codziennego poziomu stresu.

Dieta obniżająca poziom cholesterolu

Dieta niskocholesterolowa zakłada zminimalizowanie spożycia produktów odzwierzęcych – to ode zawierają najwięcej cholesterolu. Powinno się więc zastąpić je białkiem roślinnym, na przykład warzywami strączkowymi.

Polecane jest również używanie w kuchni olejów roślinnych, które zawierają dużo kwasów omega-3, na przykład oleju lnianego. Warto jednak pamiętać, że nie należy do podgrzewać! Straci wtedy cenne składniki odżywcze.

Osoba z wysokim poziomem cholesterolu powinna również zrezygnować z przetworzonej żywności i słonych przekąsek. Zamiast nich polecamy garść orzechów, które świetnie wpłyną na kondycję serca i całego układu krwionośnego.

Więcej informacji na temat diety antycholesterolowej znaleźć można pod adresem https://dietadlaserca.pl/artykuly/cholesterol/dieta-niskocholesterolowa-jak-obnizyc-wysoki-cholesterol/.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze