DZIAŁY

Chcesz przesłać znajomym ulubione zdjęcia, filmy, lub dokumenty, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Z tego poradnika dowiesz się czym jest upload, jak można w prosty sposób podzielić się plikami za znajomymi i jaki serwer najlepiej wybrać!

Czym jest upload plików?

Upload, to inaczej wysyłanie pliku na serwer. Dokonuje się go, by w szybki sposób wymienić pliki pomiędzy użytkownikami (np. dokumenty, zdjęcia lub filmy). Zamieszczone w ten sposób na serwerze pliki możemy szybko rozesłać za pomocą poczty e-mail lub dowolnego komunikatora (wykorzystując specjalnie wygenerowany link do pobrania). Po wysłaniu plików na serwer możemy również udostępnić link do ich pobrania na blogu lub forum, podając wygenerowany adres URL.

Z kolei hosting to usługa polegająca na udostępnianiu przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. Hosting umożliwia oddanie użytkownikom do dyspozycji określonej objętości dysku twardego, np. w celu założenia bloga lub prowadzenia strony internetowej. Usługa dysku sieciowego lub współdzielenie plików na serwisach to również rodzaj hostingu. W przypadku darmowych hostingów czasem napotyka się pewne ograniczenia, takie jak szybkość transferu, limity dostępnej przestrzeni dyskowej, czy limity miesięczne transferu. W przypadku usług Premium, limity takie nie występują.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze serwera na upload?

Wybierając odpowiedni serwer do uploadu plików, warto skorzystać z takich serwisów, które w zakresie darmowej usługi oferują brak limitów pobierania. Dodatkowe cechy, którymi powinien cechować dobry serwer do uploadu to długa żywotność wrzuconych plików, dostęp za pośrednictwem specjalnie generowanego linku bez konieczności logowania się oraz duża pojemność (standardowo od 0,5 do 2 GB). Jeśli interesują nas statystyki pobrań, również warto wybrać serwer pod tym kątem, warto także zwrócić uwagę na ograniczenia co do formatu plików oraz konieczność rejestracji, by móc wrzucić wybrany plik na serwer.

Jak przesłać zuploudowane pliki do innych osób?

Jeśli chcesz podzielić się z kimś zdjęciami, filmem, lub dokumentami, w większości przypadków wystarczy kilka kliknięć. Serwisy, które oferują upload i hosting plików, zazwyczaj działają na bardzo prostych zasadach. Klikasz przycisk „Wybierz pliki do wysłania”, czekasz, aż wybrane treści się załadują, a następnie pobierasz specjalnie wygenerowany kod i przesyłasz go znajomym, by mogli cieszyć się przesłanymi przez Ciebie treściami.

Jak odebrać zuploudowane pliki?

Kod do pobrania plików otrzymuje się najczęściej za pośrednictwem poczty e-mail. Uploudując pliki, wpisujesz adresy e-mail wybranych znajomych, lub generujesz specjalny kod, który później rozsyłasz w prywatnej wiadomości. Po odczytaniu takiej wiadomości i otwarciu załącznika zostajemy automatycznie przekserowani na stronę serwera oraz wyświetla nam się opcja Pobrania Plików.

Jakich programów mogę użyć do hostingu plików?

Obecnie istnieje wiele programów i stron internetowych, które umożliwiają użytkownikom szybki hosting plików. Należą do nich m.in. easypaste.org, megaupload,  uploadfile.pl, rapidshare, dropbox.com, wetransfer.com, hotfile, filefactory, easy-share oraz polski serwis hostuje.net.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zrobić upload plików?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zrobić upload plików?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.