Czytany poradnik
Jak zrobić kopytka – najsmaczniejsze porady
0

Jak zrobić kopytka – najsmaczniejsze porady

AUTOR:  Alicja Hudzik15 listopada 2018

Jak zrobić kopytka? Czego trzeba do przyrządzenia tych polskich klusków? Poznaj najlepsze  i najsmaczniejsze domowe przepisy na kopytka!

Czym są kopytka?

Kopytka to genialny dodatek do obiadu. Kluski są robione z mieszanki mąki pszennej i ugotowanych ziemniaków. Można je podawać do mięs różnego rodzaju, serwować z rybami, a także dodawać do surówek. Kopytka mogą stanowić samodzielny, lekki posiłek i być podawane z sosem (pieczarkowym, serowym lub nawet truskawkowych, w zależności od preferencji). Kluski można  także jeść z zupą, jednak należy je wtedy przyrządzić w wersji słonej i zrobić nieco twardsze ciasto.

Jak zrobić kopytka? Składniki na ciasto

Jak zrobić kopytka? Do przyrządzenia klusków w typie kopytek potrzebujesz jedynie następujących składników:

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 3 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 kg ziemniaków (ugotowanych i ostudzonych)
  • 2 jaja
  • Szczypta soli

Ziemniaki do kopytek po ostudzeniu należy rozgnieść praską, a następnie wymieszać z pozostałymi składnikami. Całość można posolić, a następnie należy zagnieść ze składników gładkie ciasto. Kawałki ciasta należy podzielić na długie wałki, a następnie pociąć je na kawałki, tzw. kopytka. Gotowe kluski wrzucamy do garnka z gotującą się, osoloną, wodą. Czas gotowania liczymy od momentu wypłynięcia kopytek na powierzchnię, wystarczą dwie minuty, by kluski były gotowe!

Z czym podawać kopytka?

Najprostszy z możliwych sposobów serwowania to tzw. kopytka leniwe. Jak je zrobić? Wystarczy dodać do ciasta tłusty, zmielony twaróg. Kluski można podawać z bułką tartą smażoną na maśle. Inne pomysły na kopytka to kopytka kolorowe.

Jak zrobić kopytka kolorowe?

Aby przyrządzić wyjątkowe kolorowe kopytka, wystarczy dodać do ciasta odrobinę startego buraka, ugotowanej marchewki lub przesmażonego szpinaku, w zależności od tego, jaki kolor chcemy uzyskać. Kopytka możesz też przyrządzić z dodatkiem sosu pieczarkowego, dyni lub kaszy jaglanej.

UWAGA PRAKTYCZNA: im mniej mąki, tym bardziej miękkie i delikatne kopytka!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze