DZIAŁY

Przemysł to prężnie rozwijająca się branża, w którą warto inwestować. Na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie maszyny, dzięki którym można całkowicie zautomatyzować cały proces produkcji. To sprawia, że wiele firm decyduje się na rozbudowę swojej działalności oraz poszerzenie oferty świadczonych usług. Podpowiadamy, jak zaadaptować magazyn, aby pełnił również funkcję zakładu produkcyjnego.

Warunki techniczne hali

Dysponując halą, która do tej pory była wykorzystywana jako magazyn, musisz na początku sprawdzić możliwości techniczne miejsca. Przebudowa przestrzeni bez naruszania jej konstrukcji nie zawsze będzie możliwa, a uzyskanie zezwoleń budowlanych to skomplikowany proces. Pierwszym etapem powinno być więc określenie, jakiej przestrzeni potrzebujesz na zaaranżowanie linii produkcyjnej. Musisz też sprawdzić, czy będzie możliwe podłączenie wszystkich maszyn tak, aby działały wydajnie i bezpiecznie. Może się bowiem okazać, że konieczna będzie modernizacja instalacji elektrycznej, aby dostosować ją na potrzeby produkcji.

Organizacja przestrzeni

Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają w szybki i niedrogi sposób całkowicie przeorganizować przestrzeń. Wykorzystuje się do tego konstrukcje modułowe, które są łatwe w montażu i nie wymagają uzyskiwania stosownych pozwoleń. Takie możliwości stwarzają np. kotary akustyczne, które mogą stanowić alternatywę dla tradycyjnych ścian. Dzięki nim podzielisz przestrzeń na strefy, wyodrębniając w niej pomieszczenie magazynowe oraz produkcyjne. Kotary mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie można nimi sterować ustawiając dowolną wysokość. Dzięki temu w razie potrzeby możesz całkowicie podnieść kurtynę, a za chwilę znowu ją opuścić.

Zaplecze obsługowe

Na hali magazynowo-produkcyjnej nie może zabraknąć pomieszczeń dla pracowników. Niezbędne więc będzie wydzielenie części przestrzeni, aby zaaranżować ją na biuro czy zaplecze socjalne. W tym celu również sprawdzą się kotary akustyczne – tym bardziej, że dodatkowo wyciszają hałasy. Dodatkowo warto zainwestować w przenośne ścianki działowe, dzięki którym wyodrębnisz osobne pomieszczenia bez konieczności przebudowy hali. Powinieneś zadbać także o doprowadzenie instalacji kanalizacyjnej i stworzenie zaplecza sanitarnego, gdyż jest to jeden z wymogów BHP.

Ciąg komunikacyjny

Nie możesz również zapominać o kwestiach logistycznych i transportowych. Niezbędnym elementem budynku będą więc rampy i podjazdy, dzięki którym możliwe będzie sprawne realizowanie zamówień. Powinny być one oddzielone od ciągu komunikacyjnego, którym poruszają się ludzie czy wózki widłowe, aby nie zakłócały sobie wzajemnie pracy. Ma to również znaczenie w kwestii bezpieczeństwa, dlatego wszystkie drogi przejazdowe powinny być od siebie odizolowane i dobrze oznaczone. Obowiązkowo powinieneś zadbać też o zorganizowanie miejsc parkingowych na samochody ciężarowe, które będą czekały na załadunek. Przy tworzeniu hali magazynowo-produkcyjnej najważniejsza jest dobra organizacja pracy, co gwarantuje bezproblemowe prowadzenie działalności.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zorganizować magazyn i zakład produkcyjny w jednej hali?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zorganizować magazyn i zakład produkcyjny w jednej hali?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania