DZIAŁY

Utrata bliskiej osoby to zawsze przeżycie związane z silnymi emocjami. Jest to szczególnie trudne dla osób, które doświadczyły straty. Także dla osób, pragnących wyrazić swój ból, oraz złożyć kondolencje. Często próba wsparcia osoby która odczuwa stratę jest bardzo problematyczna. Nie wiemy w jaki sposób przekazać słowa otuchy, i dać odczuć, że chcemy zaoferować wsparcie i pomóc w tych trudnych chwilach. Oto kilka podpowiedzi, jak złożyć kondolencje.

Jak złożyć kondolencje

Jest szczególnie przydatne, gdy osoba która utraciła kogoś bliskiego znajduje się daleko od nas. Nie zawsze możemy być na miejscy, by okazać wsparcie. Wysłanie kartki z kondolencjami jest pięknym aktem wsparcia. Metoda to może zostać także wykorzystana, jeżeli czujemy się niezręcznie w związku z zaistniałą sytuacją. Prosta informacja, że jest nam bardzo przykro z powodu stary, jest wystarczającym przekazem uczuć. Nie musimy pisząc takiej kartki, silić się na wyszukane formy okazania współczucia. Jednak, jeżeli osoba która znajduje się w żałobie jest nam kimś szczególnie bliskim, warto pokusić się o bardziej osobiste wyznania. Jeśli nie wiesz jak złożyć kondolencje w niewyszukany sposób, zdecyduj się na wysłanie kartki.

Komu składać kondolencje

Jeżeli umarła nam osoba bliska, z którą jesteśmy związani, nie ma potrzeby składnia kondolencji innym osobą związanym ze zmarłym. My opłakujemy zmarłego razem z innymi członkami rodziny, wystarczy więc okazać sobie wsparcie w tych trudnych dniach. Warto jest podzielić się obowiązkami związanymi z pogrzebem. Ponadto, jeżeli wiązały nas bliskie relacje ze zmarłym, natomiast z jego bliskimi już nie, nie należy wtedy składać kondolencji.

Kiedy najlepiej złożyć kondolencje

Czasem, jaki zwyczajowo uznaje się na składanie kondolencji za właściwy, jest okres do miesiąca od pogrzebu. Po tym czasie, jeżeli nie udało się nam z różnych względów złożyć kondolencji, nie powinno się ich już składać. Wynika to z kwestii grzecznościowych. Jednak jeżeli jesteśmy bardzo blisko związani z osobami opłakującymi zmarłego, a nasza obecność została wcześniej wyjaśniona, można złożyć kondolencje po tym okresie.

Nie narzucaj się z pomocą

Osoba, która zmaga się ze strata bliskiej osoby, często rezygnuje z kontaktów towarzyskich oraz osłabia relacje z innymi członkami rodziny. Nie należy wtedy narzucać się, oferując współczucie. Wystarczy jasno przekazać gotowość do pomocy, oraz swoją dostępność dla opłakującego o każdej porze dnia. Najważniejsze w takiej sytuacji jest czekanie oraz dyskrecja. Jeżeli martwimy się o osobę pogrążoną w żałobie, możemy w delikatny sposób próbować nawiązać z nią kontakt. Jeżeli jednak z różnych względów, nie udaje się nawiązanie kontaktu, nie należy naciskać. Ważnym jest, by w tych ciężkich chwilach być nie tylko doradcą, ale słuchaczem. Często osoby pogrążone w żałobie potrzebują wypłakać swój smutek, a także żal czy gniew. Dobrze, gdy mają w tedy obok siebie osobę, której mogą powiedzieć o swoich uczuciach. Żałoba wymaga czasu. Jedni potrębują go więcej, inni potrafią szybciej uporać się z bólem. Bardzo ważne jest, by żałobnik nie pozostawał ze swoim cierpieniem sam, i mógł liczyć na pomoc otaczających go osób.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak złożyć kondolencje" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak złożyć kondolencje" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania