Ogród
Czytany poradnik
Jak zbierać nasiona pomidorów?
0

Jak zbierać nasiona pomidorów?

AUTOR:  Izabela Lizurej26 kwietnia 2020

Udało Ci się wychodować smaczne pomidory i chcesz powtórzyć ten sukces w przyszłym roku? To nic trudnego, wystarczy tylko zebrać nasiona, które później wysiejesz. Musisz jednak wiedzieć jak to zrobić, aby z zebranych nasion pomidora wyrosły soczyste i dobre owoce. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jak prawidłowo zebrać i przechować nasiona pomidora.

Jak zbierać nasiona pomidorów? Krok pierwszy – dojrzały pomidor

Pierwszym krokiem do zebrania pożytecznych nasion jest pozyskanie ich z dojrzałego pomidora. Najlepiej rozmnażać pomidory, które rzeczywiście dobrze smakują i masz pewność, że chcesz je mieć w przyszłym sezonie.

Jak zbierać nasiona pomidorów? Krok drugi – zbierz nasiona

Zastanawiasz się jak zbierać nasiona pomidorów? W tym kroku wszystko się zaczyna. Jeśli nasiona chcesz pozyskać z pomidorków koktajlowych wystarczy jeśli je ściśniesz tak, aby wyleciał miąższ. Z dużych pomidorów po przekrojeniu na pół, zawartość trzeba wyjąć łyżeczką bądź użyć swojego palca. Następnie wszystko co wyjęliśmy, czyli nasiona wraz z żelem przekładamy do słoika i zalewamy wodą. Ilość wody powinna być taka sama jak nasion i żelu. Słoik zakręcamy i zostawiamy na około 7 dni.

Pamiętaj, aby każdego dnia wstrząsać mieszanką 2 razy dziennie.

Jak zbierać nasiona pomidorów? Krok trzeci – zrób fermentacje

Poddając mieszankę fermentacji będzie można łatwiej oddzielić nasiona od żelu. Proces ten opisaliśmy wyżej czyli to właśnie jest te 7 dni, gdy słoik z zawartością stoi gdzieś w kuchni. Jeśli proces fermentacji działa zauważysz oddzielające się nasiona, które będą opadać na dno naczynia. Ziarenka, które zostały na powierzchni trzeba wyrzucić. Zwracamy uwagę na to, że podczas procesu mieszanka będzie wydzielać nie przyjemny zapach, dlatego warto mieć zakręcony słoik.

Zobacz także: https://porady.org/nasiona-traw-jaki-nawoz-najlepszy-na-poczatek

Jak zbierać nasiona pomidorów? Krok czwarty – umyj i wysusz

Po upłynięciu 7 dni przelewamy zawartość przez sitko. Płuczemy wszystko pod zimną wodą oddzielając delikatnie nasiona od żelu. Następnie trzeba je wysuszyć na talerzyku. Ręcznik papierowy to zły pomysł, ponieważ nasiona lubią się do takich materiałów przyklejać. Czas suszenia musi być dłuższy niż krótszy. Dlaczego? W przypadku nie dokładnego wyschnięcia ziarenka pomidora mogą zgnić. Najlepiej jeśli będą one wysychały przez 5 do 7 dni.

Jak zbierać nasiona pomidorów? Krok piąty – zapakuj

Jeśli twoje nasiona pomidorów w końcu wyschły możesz je szczelnie zapakować na przykład do słoika czy plastikowego opakowania. Nasiona przechowywane w suchym, ciemnym miejscu powinny być dobre przez około 3 lata. Radzimy, aby każdego pudełko w którym pakujemy nasiona pomidorów dokładnie opisać.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze