Dom
Czytany poradnik
Nasiona traw – jaki nawóz najlepszy na początek?
0

Nasiona traw – jaki nawóz najlepszy na początek?

AUTOR:  Izabela Lizurej5 marca 2019

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z trawnikiem i nie wiesz w jaki sposób stosować dobroczynny nawóz do trawników? Podpowiemy, jak i czym nawozić murawę.

Kiedy nawozić trawnik?

Murawe nawozi się 3 – 4 razy w sezonie wegetacyjnym, a pierwsze nawożenie powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Najlepiej w tym czasie stosować dedykowane produkty na sezon wiosenny, ponieważ mają one swoje w swoim składzie wysoką zawartość azotu. Odpowiedzialny jest on za szybki i bujny wzrost trawy. Poza tym takie dedykowane nawozy, posiadają niezbędne makroelementy i mikroelementy, które są potrzebne do wzrostu roślin. Kolejne nawożenia powinny odbyć się w maju i czerwcu, a najlepiej do tego nadadzą się uniwersalne nawozy na przykład Azofoska Granulat. Zadba on o piękny wygląd trawnika i dostarczy potrzebnych składników mineralnych. Pamiętaj, że nawozy z azotem stosujemy tylko do końca lipca. Nawożenie trawy z azotem grozi nieprzygotowaniem roślin do zimy i mrozu. Końcowym etapem nawożenia trawnika jest nawóz jesienny, który ma na celu przygotować trawę do nadchodzącej zimy. Taki zabieg powinny być wykonany od połowy sierpnia do początku października. Takie nawozy jesienne, nie posiadają azotu, który negatywnie wpływa na trawnik w porze zimowej. Natomiast w swoim składzie mają dużą zawartość fosforu i potasu – mają dobry wpływ na zimowanie trawy.

Nawóz na trawę Florovit

Jak stosować nawóz?

Początkującym ogrodnikom poleca się wybieranie nawozów granulowanych bądź takich w płynie jak Azofoska Mocna. Taki wariant stosujemy gdy trawnik jest mokry, gdyż użycie granulatu na mokrą trawę skutkuje przyklejeniem się nawozu do źdźbeł. Nawozie w płynie działają dolistnie i jest to znacznie szybszy efekt nawożenia. Do trawnika dobrze jest wybierać nawóz w postaci granulatu, ponieważ składniki mineralne zawarte w nim są stopniowo uwalniane w miarę pobierania ich przez rośliny. Do rozsypywania nawozu możemy użyć specjalnie do tego przeznaczonego siewnika. Jeśli jednak akurat w tej chwili go nie masz, możesz nawóz podzielić na dwie równe części i rozsypać go najpierw idąc wzdłuż murawy, a później w poprzek. Co daje efekt równomiernego rozsypu. Ważne – po zakończeniu aplikacji nawozu, trawnik trzeba dobrze podlać.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
100%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze