DZIAŁY

Promienny, śnieżnobiały uśmiech to atrybut, o którym marzy niemal każdy z nas. Warto jednak pamiętać, że nie jest jedynie wytworem mediów oraz programów komputerowych, a efektem wprowadzenia nawyków dbania o jamę ustną. Jak zadbać o swoje zęby? Podpowiadamy!

Higiena jamy ustnej

Choć przypomnienia o konieczności dbania o higienę jamy ustnej, pojawiają się dziś niemal wszędzie, niestety bywa, że zapominamy o tej konieczności. Wiele osób niedostatecznie dba o higienę jamy uzębienia. Zęby czyścimy niedokładnie lub nieodpowiednio, przez co wymarzony, śnieżnobiały uśmiech staję się coraz bardziej nieosiągalny do zrealizowania. Co gorsza, mogą pojawiać się problemy ze zdrowiem, których źródło bardzo często leży w nieodpowiedniej higienie jamy ustnej. Warto więc pamiętać o tym, że zęby należy czyścić przynajmniej dwa razy dziennie, za każdym razem przez 2-3 minuty. To bardzo istotna czynność, która pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, a także przybliży do wymarzonego, białego uśmiechu. Konieczne jest także czyszczenie języka, bowiem to na nim gromadzą się liczne bakterie tworzące osad. Mycie zębów nie ogranicza się jedynie do szczotkowania, dlatego warto używać nici dentystycznej, czyszczącej ukryte powierzchnie między zębami, w których potrafi gromadzić się jedzenie. Nitkowania dokonujemy z góry na dół tak, aby nie ranić wrażliwych dziąseł. Warto również używać specjalnych płynów do płukania jamy ustnej. W przypadku pojawienia się niepokojących problemów w jamie ustnej, należy zwrócić się do kwalifikowanego specjalisty, który odpowiednio przeprowadzi leczenie.

Jak wybrać szczoteczkę?

Kiedy chcemy wybrać szczoteczkę do zębów, widzimy, że półki sklepowe uginają się  od oferowanych produktów. Do wyboru mamy różnorodne szczoteczki manualne, elektryczne, soniczne, różniące się miękkością włosia, dla dorosłych i dzieci. Wobec takiego wyboru trudno się zdecydować. Tą najbardziej popularną szczoteczką do zębów jest szczoteczka manualna. Przy wyborze twardości włosia należy kierować się stopniem wrażliwości dziąseł oraz stopniem zabrudzenia zębów. Dlatego twarde włosie polecane jest palaczom, miękkie zaś osobom cierpiącym na nadwrażliwość, paradontozę lub posiadającym odsłonięte szyjki zębowe. Szczoteczki elektryczne, w odróżnieniu od manualnych, czyszczą zęby przy pomocy ruchów obrotowych, co skutkuje większą skutecznością w myciu zębów. Szczoteczki elektryczne posiadają wymienne główki, które należy zmieniać co około 3 miesiące. Odmianą szczoteczki elektrycznej jest zaś szczoteczka soniczna, której budowa różni się jedynie kształtem wymiennej główki. Ta niepozorna różnica wpływa jednaj znacząco na jakość mycia, bowiem główka w szczoteczce sonicznej jest podłużna, dzięki czemu czyści większą powierzchnię zębów. Jej przewagą jest także ilość ruchów, jakie wykonuje na minutę (30-42 tys.) oraz fakt, że jej działanie polega na emitowaniu fal dźwiękowych, dzięki którym wpada w drgania i usuwa zanieczyszczenia nawet z trudno dostępnych powierzchni międzyzębowych.

Jak szorować zęby?

To częste sformułowanie, którego używamy, odnosi się do techniki mycia zębów. Warto jednak pamiętać, by nie sugerować się nim dosłownie i nie myć zębów zbyt mocno, pamiętając, że mamy do czynienia z delikatną przestrzenią, jaką jest jama ustna. W jakie ustnej łatwo o drobne uszkodzenia, które drażnione ostrym pokarmem, lub co gorsza, stale dotykane, co nie pozwala im się zagoić, mogą być przyczyną ogromnego dyskomfortu. Należy skupić się na spokojnym, lecz dokładnym myciu każdej partii zębów. Istotne jest czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych, później wewnętrznych powierzchni zębów górnych, a następnie dolnych, na końcu zaś skupienie się na powierzchniach żujących oraz języku.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zadbać o swoje zęby?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zadbać o swoje zęby?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania