DZIAŁY

Planujesz odkryć świat poezji? Nie wiesz jak zacząć i szukasz tekstów, które cię szybko nie zniechęcą? Sprawdź jak zacząć czytać poezję!

Poezja w internecie

Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z poezją dla opornych są media społecznościowe. Istnieje wiele stron czy prywatnych kont, gdzie udostępniane są regularnie teksty poetyckie. Powstają one głównie w celu, by przybliżać ludziom poezję na co dzień. Kiedy nie jesteśmy jeszcze wprawionymi czytelnikami poezji, możemy dzięki temu odkrywać ją stopniowo przy codziennym przeglądaniu stron internetowych. W sieci znajdziemy zarówno teksty klasyków, jak i początkujących pisarzy czy amatorów. Być może zachęci nas to, by czytać poezję częściej i niedługo później w naszym domu zagoszczą całe tomiki poetyckie.

Wybieraj co lubisz

Niewątpliwie wiele osób zniechęciło się do poezji na etapie szkolnym, gdzie często przerabiana na lekcjach języka polskiego poezja, była dość trudna do zrozumienia. Historyczne teksty są zazwyczaj bardziej wymagające ze względu na tematykę oraz specyficzny język. Czytanie poezji warto zacząć od tekstów współczesnych, które komentują rzeczywistość, w której żyjemy czy opisują bliższe nam do zrozumienia emocje. Jest oczywiście też wiele pisarzy tworzących w przeszłości, których teksty są wciąż bardzo aktualne i są w stanie wywołać w nas pewne emocje. Najważniejsze, by znaleźć swoją wrażliwość i utwory, które do nas przemawiają.

Nie przesadzaj z ilością

Teksty poetyckie nie są zazwyczaj przystosowane do czytania ich jak prozy. Jeśli mamy w ręku tomik poezji, nie powinno naszym celem być pochłonięcie całej jego zawartości w jeden wieczór. Naturalnie każdy ma swój sposób na odbieranie literatury, natomiast w przypadku poezji powinniśmy raczej dać sobie czas na zrozumienie każdego tekstu. Pośpiech przy czytaniu poezji nie jest wskazany. Poezja jak żaden inny gatunek zawiera duże nagromadzenie środków stylistycznych, metafor, porównań i czasem wymaga od nas więcej uwagi, by je zauważyć i pojąć.

Bądź cierpliwy

Do tekstów poetyckich dużo łatwiej wracać, ze względu na ich krótką formę. Czasem dany utwór możemy lepiej zrozumieć po jakimś czasie lub gdy wracamy do niego kilkukrotnie. Szczególnie, by zacząć czytać poezję, należy być cierpliwym. Cały urok tego gatunku polega często na zawieraniu wielu emocji w małej ilości słów. Odwrotnie proporcjonalnie do tego, warto czytać je z większą uwagą, żeby docenić ich wymowę. Faktem jest też, że jeden utwór, może mieć wiele interpretacji w zależności od charakteru i doświadczeń odbiorców. Szukaj tekstów, które cię inspirują!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak zacząć czytać poezję?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak zacząć czytać poezję?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania