DZIAŁY

Spośród wszystkich zwierząt żyjących na Ziemi, ludzie mają wyjątkową skłonność do popadania w nałogi. Jednym z nałogów męczących cywilizację XXI wieku jest… uzależnienie od komputera. Jakie są objawy takiego uzależnienia i jak je wyleczyć? Podpowiadamy!

Jakie są objawy uzależnienia od komputera?

Objawy związane z uzależnieniem od komputera przypominają objawy wskazujące na inne nałogi. Uzależniony nie panuje nad swoim zachowaniem, ucieka od codziennych obowiązków i nie chce się dobrowolnie oderwać od źródła swojego nałogu. Osoba uzależniona od komputera spędza przy nim minimum kilka godzin dziennie, nie licząc obowiązków związanych z nauką, czy pracą. W momencie, gdy ktoś wymaga od takiej osoby oderwania się ekranu, wykazuje podenerwowanie, a nawet przejawia zachowania agresywne. Uzależnienie zaczyna się, gdy zaczynamy używać komputera w sposób kompulsywny. Nie możemy przestać o nim myśleć i staje się on obowiązkowy do realizacji większości celów. Nie dotyczy to oczywiście osób pracujących zawodowo wiele godzin przy komputerze!

Kogo to najczęściej dotyczy?

Uzależnienie od PC dopada najczęściej dzieci, które przedkładają czas spędzony na surfowaniu po Internecie i graniu w gry komputerowe nad normalne życie, obowiązki szkolne oraz kontakt z rówieśnikami. Wirtualny świat przyciąga je na tyle mocno, że ciężko im funkcjonować w realnym świecie. Chorobą XXI wieku, która obecnie gnębi nie tylko młodzież w wieku nastoletnim, ale i dorosłych, jest również uzależnienie od sieci, social media i smartfona/tabletu/ipada.

Jak rozpoznać uzależnienie od komputera u dziecka?

Obserwuj swoją pociechę uważnie.

  • Czy spędza codziennie czas przy komputerze?
  • Czy potrafi bez przerwy surfować po Internecie minimum 3 godziny?
  • Czy zaniedbuje szkolne obowiązki na rzecz spędzania czasu przy komputerze?
  • Czy woli spędzać czas w wirtualnym świecie niż z rzeczywistymi kolegami?
  • Czy zakaz korzystania z sieci powoduje jego irytację?
  • Czy nie potrafi mówić o niczym innym, tylko o przygodach związanych z wirtualnym światem?

Jeśli na przynajmniej 4 pytania odpowiedziałeś/aś twierdząco, oznacza to, że problem może być poważniejszy, niż Ci się wydaje.

Dlaczego uzależnienie od sieci i wirtualnego życia może być groźne?

Pomijając kwestie związane z bezpieczeństwem w internecie i groźnymi sytuacjami, które dotyczą nawiązywania kontaktów w wirtualnym świecie, nadmierne korzystanie z komputera wpływa znacząco na nasze zdrowie. Nadmierna aktywność przed ekranem oraz stale siedząca postawa może spowodować, że przybierzemy na wadze, zaczną się u nas rozwijać wady postawy oraz narządu wzroku, ucierpią na tym również nasze mięśnie i stawy. Spędzając zbyt dużo czasu przy komputerze, zaczniemy zaniedbywać codzienne obowiązki – naukę oraz pracę, ucierpi na tym również nasze życie prywatne i społeczne.

Jak wyleczyć uzależnienie od komputera?

 Warto mieć przede wszystkim świadomość swojej słabości i dbać o to, by komputer nie stał się centrum naszego świata. To narzędzie, które powinno nam służyć w codziennej pracy i zapewniać rozrywkę i umożliwić łatwą komunikację z otoczeniem, ale nie powinno nas ono kontrolować. Pilnujmy, by w naszym życiu z równie wysoką częstotliwością co praca przy komputerze pojawiały się aktywności fizyczne, spotkania z przyjaciółmi, wypady do kina, na koncert, czy wieczory z książką.

Co robić, gdy osoba uzależniona nie wie o swoim problemie? Najpierw należy spróbować rozwiązać problem w gronie rodzinnym, wprowadzając reguły i limity korzystania z sieci oraz starając się zorganizować dziecku/bliskiemu inaczej wolny czas. Jeśli to nie pomoże, wtedy do akcji wkracza poradnictwo psychologiczne, albo nawet psychoterapeutyczne. Taka terapia pozwoli osobie uzależnionej oderwać się od przymusu przebywania w wirtualnym świecie i pozwoli wrócić jej do świata rzeczywistego.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wyleczyć uzależnienie od komputera?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wyleczyć uzależnienie od komputera?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania