DZIAŁY

Tapicerka samochodowa to miejsce, w którym nieustannie gromadzi się brud, bakterie, nieprzyjemne zapachy oraz substancje alergiczne. Nieniszczona potrafi bardzo szybko się zużyć. Podpowiadamy, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie!

Jak dbać o tapicerkę w samochodzie?

Tapicerka na siedzeniu naszego samochodu niszczy się w sposób samorzutny. Źle wpływa na nią kontakt z ubraniami, przetarcia, działanie słońca, wilgoć, nagrodzenie ludzkich włosów, zwierzęcej sierści i potu czy też pozostawianie plam z artykułów spożywczych. Aby zapobiegać zabrudzeniom tapicerki, warto zabezpieczać przewożone wewnątrz auta przedmioty i bagaże. Zakupy powinno się zawsze pakować do elastycznych toreb, można skorzystać również z elastycznych linek, by je zabezpieczyć przed przesuwaniem się i przewracaniem w bagażniku. Z siedzeń powinno się korzystać w czystych ubraniach, warto stosować także dodatkowe ochronne dywaniki, by nie dopuścić do zabrudzenia wykładziny. Przynajmniej raz w roku nasze auto powinno zostać oddane w ręce specjalisty, który je dokładnie wyczyści i wypierze wnętrze.

Jak wyczyścić tapicerkę ze zwierzęcej sierści?

Do usuwania z tapicerki zwierzęcych włosów najlepiej użyć specjalnych szczotek do sierści lub rolek do czyszczenia ubrań. Wystarczy wyrolkować starannie tapicerkę, a wszelkie zabrudzenia – kurz oraz sierść psa czy kota przylepią się do powierzchni wałka. Specjalne szczotki do czyszczenia tapicerki z sierści można dostać nawet na stacjach benzynowych!

Jak wyczyścić tapicerkę, by mogła nam służyć przez długie lata?

Aby tapicerka naszego samochodu była czysta i zadbana, należy ją przede wszystkim regularnie odkurzać. Minimum raz na dwa tygodnie zalecane jest, by porządnie wysprzątać wnętrze pojazdu. W tym celu możemy użyć zwykłego domowego odkurzacza. Odkurzanie samochodu zaczynamy od podłogi, zmieniając w razie potrzeby końcówki, by dostać się we wszystkie strategiczne miejsca. Po odkurzeniu wnętrza auta, podłogi, przejść między fotelami i zagłówków odkurzamy również bagażnik. Jeśli mamy do czynienia z poważniejszymi zabrudzeniami, warto zastosować specjalne środki do czyszczenia. Na rynku jest dostępnych wiele substancji piorących i odplamiaczy w sprayu lub piance, które można bezpiecznie zastosować na powierzchniach wewnątrz samochodu. Zabrudzone miejsce wystarczy dokładnie spryskać, przetrzeć szczotką i pozostawić do wyschnięcia. Przed zakupem danego środka należy sprawdzić, czy aby na pewno jest on przeznaczony do naszej tapicerki.

Należy również pamiętać o tym, że niektórych plam nie jesteśmy w stanie usunąć sami. Zabrudzenia po smarach i olejach możemy spróbować usunąć z użyciem talku, jednak najlepiej będzie się z nimi zwrócić do profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem samochodowych tapicerek. Ceny takich zabiegów wynoszą z reguły około 100 zł, w zależności od pakietu usług, na który się zdecydujemy, a przynajmniej mamy pewność, że nic się w trakcie takiego zabiegu nie zniszczy!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wyczyścić tapicerkę?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wyczyścić tapicerkę?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.