DZIAŁY

Jak wyczyścić pralkę naturalnymi sposobami, by służyła jak najdłużej? Jak ją konserwować? Które elementy można czyścić? Podpowiadamy!

Jak wyczyścić pralkę – które elementy wymagają regularnej pielęgnacji?

Pralka to urządzenie domowe, które do poprawnego i długoletniego działania potrzebuje regularnej pielęgnacji i konserwacji. Jak wyczyścić pralkę? Zwróć uwagę w szczególności na takie elementy jak:

  • Drzwiczki pralki – warto regularnie wymywać brud, który zbiera się na drzwiczkach i wokół nich. Dotyczy to także uszczelki drzwiczek.
  • Wnętrze pralki – wnętrz pralki trzeba regularnie odkamieniać, by zapewnić urządzeniu długą żywotność
  • Filtr pralki – filtr powinno się czyścić co najmniej raz w miesiącu. Aby go wymontować i nie zalać łazienki, warto przygotować wcześniej ścierkę i miskę na wodę. Raz na dwa tygodnie można sprawdzać, czy w filtrach nie ma przypadkowych rzeczy, takich jak wsuwki do włosów, czy monety.
  • Podajnik na proszek i płyn do prania – podajnik to jeden z łatwiej dostępnych elementów pralki. Można go umyć ręcznie lub w zmywarce do naczyń.

Jak wyczyścić pralkę – naturalne sposoby, bez chemii

Czyszczenie octem

Pralkę możesz wyczyścić z pomocą octu. Aby odkamienić wnętrze, wystarczy nalać do środka przygotowaną wcześniej miksturę (2 szklanki octu + 3 opakowania kwasku cytrynowego). Następnie nastawiamy pranie z wysoką temperaturą wody (przy pustym bębnie). Po zakończeniu prania otwieramy szeroko drzwiczki pralki, by ją przewietrzyć.

Czyszczenie sodą

Soda to świetny środek do usuwania bakterii i grzybów. Aby wyczyścić pralkę, należy użyć około pół kilograma sody, część wsypać do podajnika, a część do bębna. Nastawiamy pranie na 90 stopni, a po zakończeniu otwieramy drzwiczki pralki.

Czyszczenie kwaskiem cytrynowym

Inny sposób na wyczyszczenie pralki to wykorzystanie właściwości kwasku cytrynowego. Do wyczyszczenia wystarczy około 1/3 szklanki kwasku, można go wymieszać z sodą, by zwiększyć skuteczność czyszczenia. Takie czyszczenie powinno się przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu.

Pasta czyszcząca DIY

Dobrym sposobem na wyczyszczenie pralki jest pasta czyszcząca domowej roboty. Wystarczy wymieszać ze sobą 10 łyżek octu i sodę oczyszczoną i nałożyć mieszankę na zabrudzone miejsca w pralce. Tym sposobem można czyścić także uszczelki oraz podajnik. Po kilku godzinach należy zmyć mieszankę i wytrzeć pralkę do sucha.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wyczyścić pralkę, aby działała jak nowa" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wyczyścić pralkę, aby działała jak nowa" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania