DZIAŁY

Zastanawiasz się nad zmianą taryfy energetycznej? A może wybierasz ją po raz pierwszy? Zwróć zatem uwagę, aby została dostosowana do Twojego trybu życia i przyzwyczajeń pozostałych domowników. Taryfa jednostrefowa, czyli taka, w której obowiązuje ta sama stawka za energię przez całą dobę, to nie jedyny możliwy wybór. Do dyspozycji są również oferty, w których masz do czynienia z niższą stawką energii w konkretnych godzinach. Być może ich wybór okaże się dobrym rozwiązaniem, które przyniesie Ci dodatkowe oszczędności.

Kilka słów o taryfie energetycznej

Taryfa energetyczna to najprościej mówiąc plan cenowy, z którego wyczytać możesz, jaka jest stawka za 1 kWh energii elektrycznej. Ceny poszczególnych sprzedawców mogą się od siebie różnić, podobnie jak oferowane taryfy, choć w większości przypadków będą one zbieżne. Wśród propozycji znaleźć można najczęściej taryfę A, B, C oraz G. Co oznaczają  poszczególne litery? Taryfa energetyczna oznaczona pierwszą literą alfabetu dedykowana jest największym odbiorcom, takim jak kopalnie czy fabryki (napięcie wysokie). Z kolegi taryfa B przeznaczona jest dla gospodarstw rolnych i firm produkcyjnych (napięcie średnie). Taryfa C z założenia jest taryfą dla firm, ale tych którym wystarczy napięcie niskie. Skorzystają z niej zatem mali producenci oraz firmy usługowe. Taryfa G to oferta dla gospodarstw domowych, która jest niezależna od poziomu napięcia.

Dostępne rodzaje taryf energetycznych

Sprzedawcy energii posiadają w swojej ofercie przynajmniej kilka propozycji taryf energetycznych. Propozycje dla firm i gospodarstw domowych różnią się od siebie. Jeśli więc wybierasz taryfę do swojego domu, skorzystać musisz z tych drugich. Jak już wiesz oznaczone są one literą G. Wśród nich występuje taryfa G11, G12 i G12W. O czym mówią poszczególne skróty? Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

  • Taryfa G11 – to najpopularniejsza taryfa dedykowana gospodarstwom domowym. Wiele osób decyduje się na nią z marszu, ponieważ pod względem ekonomicznym nie wymaga dostosowywania zużycia energii do konkretnych godzin. Dlaczego? Jest to taryfa jednostrefowa, co oznacza, że przez całą dobę stawka za energię jest taka sama. Domownicy nie muszą zatem zastanawiać się nad tym, kiedy najbardziej opłacalne będzie wstawienie prania czy uruchomienie zmywarki. To z pewnością duża wygoda.
  • Taryfa G12 – działa już na zupełnie innych zasadach niż taryfa G11. Jest to bowiem taryfa dwustrefowa, zwana też nocną, czyli taka, w której w zależności od godziny, obowiązują dwie stawki opłat za energię. Jak to wygląda w praktyce? Za prąd zapłacisz mniej w godzinach 13:00 – 15:00 i 22:00 – 6:00. W pozostałych porach cena będzie wyższa. Jeśli pracujesz zmianowo bądź późno chodzisz spać, to być może powinieneś rozważyć jej wybór.
  • Taryfa G12w – to taryfa G12 rozszerzona o weekendy. Niższa stawka za energię obowiązuje zatem również od piątku od godziny 22:00 aż do poniedziałku do 6:00. To dobry wybór, kiedy to właśnie na weekend odkładasz większość prac domowych.

Trzy taryfy opisane wyżej znaleźć można w ofercie każdego ze sprzedawców prądu. Niektórzy z nich wprowadzają do oferty jeszcze jedną taryfę, która określana jest skrótem G11P lub G11E. To tzw. taryfa przedpłatowa. Oznacza to, że energię zakupuje się w niej w systemie prepaid, za prąd płacisz zatem z góry i zużywasz dokładnie tyle, za ile zapłaciłeś. Aby z niej korzystać należy posiadać specjalny licznik przedpłatowy. Jej atut stanowi brak opłaty abonamentowej.

Jak podjąć decyzję o wyborze taryfy energetycznej?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej taryfy energetycznej, zastanów się, w jakich godzinach najczęściej przebywasz w domu, a także kiedy zużywasz najwięcej energii. Musisz wiedzieć, że największe zużycie energetyczne wykazują sprzęty AGD i RTV, do których zaliczyć można pralkę, zmywarkę i telewizor.

Jeśli cenisz przede wszystkim komfort wynikający z korzystania ze sprzętów elektrycznych o dowolnej porze, to taryfa jednostrefowa będzie najlepszym rozwiązaniem. To jednocześnie dobry wybór dla osób, które najwięcej czasu spędzają w domu, bądź podejmują się prac domowych (zmywanie, prasowanie, odkurzanie, pranie) po powrocie z pracy (w godzinach 16:00-21:00). W przypadku, gdy w ciągu tygodnia większość czasu poświęcasz pracy lub spędzasz go poza domem, zdecyduj się na taryfę weekendową. Jeśli zaś należysz do osób, które ze sprzętów elektrycznych korzystają głównie w nocy (np. wtedy oglądasz seriale, a przy okazji możesz wstawić pranie), to zaoszczędzić na energii pomoże Ci taryfa G12.

Czy warto zmienić taryfę energetyczną? Jak najbardziej. Zmiana taryfy może przynieść Ci oszczędności na poziomie nawet 30% rocznie. Zaoszczędzoną kwotę możesz przecież wydać na przyjemniejsze rzeczy niż rachunki.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wybrać taryfę energetyczną?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wybrać taryfę energetyczną?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania