Dom
Czytany poradnik
Jak wybrać obraz do salonu?
0

Jak wybrać obraz do salonu?

AUTOR:  Alicja Hudzik17 września 2018

Wybór obrazu do domu wcale nie jest tak prostą rzeczą, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza jeżeli ktoś jest perfekcjonistą i wszystko w mieszkaniu musi idealnie ze sobą współgrać. Jak wybrać obraz do salonu? Poradzimy Ci tak, by dzieło upiększało wnętrze domu, a nie je szpeciło!

Dobre rozplanowanie

Jak wybrać obraz do salonu? Na początek, gdy zdecydujesz się już na to, że chcesz powiesić w salonie jakiś obraz, dobrze zastanów się nam miejscem, w którym będzie on wisiał. Wymiary i styl obrazu będą zależały od jego otoczenia oraz koloru ściany. W salonie obrazy najlepiej wyglądają, kiedy umiejscowi się je nad kanapą, stołem lub komodą, a więc nad wszystkimi stosunkowo niskimi meblami. Wówczas zawieszając obraz (lub jakąś ciekawą grafikę) dasz mu odpowiednią przestrzeń i nie sprawisz, że będzie wyglądał kiczowato pośród pozostałych przedmiotów.

Wielkość płótna a otoczenie mieszkania

Wielkość ma znaczenie zwłaszcza w przypadku wieszania obrazu do salonu. Jeżeli masz trochę więcej miejsca na ścianie, to daje Ci dużo ciekawych możliwości. Zawsze ciekawą kompozycją jest zawieszenie grafiki składającej się z kilku elementów. Z pewnością widziałeś obrazy składane z trzech płócien. Często są one tej samej wielkości, ale zdarzają się też takie, których środek jest nieco większy od bocznych skrzydeł. Takie malowidło przedstawia jedną całość lub ma podobną tematykę i jest z sobą w jakiś sposób powiązane. To bardzo ciekawy pomysł na aranżację wnętrza.

Jak wybrać obraz do salonu? Nie tylko kolor ramy ma znaczenie!

Kolor ramki oczywiście jest istotny. Dobrze będzie wyglądał, jeżeli dopasujesz go do koloru mebli, lecz równie ciekawym rozwiązaniem będzie rama w kolorze dodatków. Jeżeli więc masz szary salon i bordowe poduszki na kanapie, rama również może mieć taką barwę.

Niemniej istotnym elementem jest kolorystyka dzieła, jakie chcesz zawiesić w pokoju. Jeśli jesteś perfekcjonistą, dobrze jest wybrać taki obraz, który będzie idealnie komponował się z resztą rzeczy, jakie masz w salonie. Z drugiej strony, może chcesz z pomocą grafiki rozświetlić pokój lub odwrócić od czego uwagę? Wtedy możesz zdecydować się na odważne kolory. Nie oszukujmy się jednak, to Tobie ma się podobać obraz, a nie innym dokoła.

A co jeśli nie możesz zdecydować na żaden kolor ramy albo psuje ona efekt wybranego przez Ciebie malunku? Zawsze możesz zdecydować się na klasyczną antyramę albo chwycić za pędzel i samodzielnie przemalować ramkę. Wszystko zależy od gustu. W Twoim domu niech będzie po Twojemu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze