DZIAŁY

Laptop laptopowi nierówny. Wielka różnorodność na rynku komputerów jest sprzymierzeńcem konsumentów, wpływając znacząco na ich ceny, ale jednocześnie jest to jeden z większych problemów przy zakupie nowego sprzętu. Jakimi czynnikami kierować się przy dokonywaniu tak dużego nabytku? Jak wybrać laptopa?

Przede wszystkim przeznaczenie

Podobnie jak duży rodzinny van, nie będzie prawdopodobnie dobrym pojazdem dla samotnego mężczyzny pracującego w dużym mieście, gdzie brak jest miejsc do parkowania, tak najmocniejszy w jednej kwestii laptop nie musi być najlepszy dla każdego użytkownika. Nie istnieje taki sprzęt, który możemy nazwać „najlepszym” bez względu na jego przeznaczenie, oczekiwane parametry działania oraz zakres cenowy. Zanim rozpoczniesz poszukiwania, i zaczniesz zastanawiać się jak wybrać laptopa, pamiętaj o określeniu swoich wymagań.

Ekran

Pierwszy z czynników, który dotyczy każdego użytkownika sprzętów przenośnych. Jego wymiana na inny model jest niemożliwa, a przynajmniej ekonomicznie nieopłacalna, więc ostateczną decyzję powinieneś podjąć już na etapie zakupu. Istotnymi czynnikami są proporcje długości boków ekranu, jego rozdzielczość, co do zasady im większa tym lepsza, kontrast, czy typ matrycy. W ramach tej ostatniej kategorii możemy wybrać, czy zamierzamy zakupić matrycę matową, półmatową, czy standardowo obecnie stosowaną – błyszczącą. O ile inne parametry nie budzą większych wątpliwości, ponieważ generalnie da się ocenić, które są lepsze, a które gorsze, tak w przypadku typu ekranu jest to decyzja czysto preferencyjna i zależna w pewnym stopniu od przeznaczenia komputera.

Te matowe pozwolą ci na dłuższą pracę z ekranem bez zmęczenia dzięki powłoce rozpraszającej, a padające z zewnątrz światło nie będzie tak mocno odbijało się i utrudniało korzystania w pełnym oświetleniu. Jako wadę należy natomiast wymienić cenę, zwiększającą koszt nabycia takiego komputera, a także zmniejszenie kontrastu. Najczęściej zjawisko to jest opisywane jako wyblaknięcie kolorów. Nie jest to natomiast bardzo odczuwalne, szczególnie po przyzwyczajeniu się do tego typu ekranu. Jeśli chcesz połączyć wady i zalety obu tych rozwiązań, wybierz ekrany półmatowe, które zapewnią ochronę oczu, nie wpływając mocno na percepcję barw.

Podsumowując – im wyższa rozdzielczość i lepszy kontrast, tym lepiej, a typ matrycy stanowi już wybór zależny od preferencji. Ten komponent komputera jest najważniejszy w laptopach do oglądania filmów.

Jaką baterię wybrać do laptopa?

Również baterie stanowią bardzo istotny czynnik, niezależnie od przeznaczenia sprzętu. Ich pojemność wprost przełoży się na długość pracy bez zasilania sieciowego. Sam rozmiar nie jest jednak wystarczającym kryterium decyzyjnym, a uwzględniona powinna zostać również ich żywotność, możliwa prędkość ładowania oraz waga. Jeśli chcesz pracować w podróży i nie przejmować się brakiem gniazdek, koniecznie zwróć na to uwagę przy rozmyślaniach jak wybrać laptopa.

Pamięć ram – jaki ram jest najlepszy

Razem z rozpatrywaniem tej kategorii wchodzimy w nieco bardziej techniczne aspekty zakupu nowego sprzętu. Ram (z angielskiego random-access memory), to pamięć obliczeniowa dostępna dla użytkownika urządzenia. Odpowiada za działanie komputera w czasie rzeczywistym i za otwieranie programów. Im więcej masz ich otwartych, tym więcej zazwyczaj będzie wymaganego RAMu.  Jest to bardzo dynamicznie zmieniający się segment rynku, a od roku 1981, jej pojemność zwiększyła się o przeszło cztery miliony razy.

Jaki model więc wybrać? Skąd wiadomo, że nie kupisz starego i słabej wersji tego segmentu? Jak wybrać laptopa, aby nie żałować dokonanego wyboru? Najważniejszym czynnikiem, jaki należy zbadać jest ich pamięć. Komputery przenośne z średniego zakresu cenowego mają zazwyczaj około ośmiu gigabajtów, co stanowi wystarczającą ilość do codziennego korzystania z komputera i zapewnia jego funkcjonowanie bez widocznych zacięć. Mniejsza pamięć może być wystarczająca dla osób wyłącznie przeglądających internet, a większą zazwyczaj wykorzystują specjaliści pracujący z zaawansowanymi programami i gracze. Ten składnik komputera różnicowany jest również przez jego rodzaj, który jest określany literami DDR. Najnowsza generacja to DDR5, ale do codziennego użytku nadają się w dalszym ciągu również te, oznaczone DDR3 oraz DDR4. Im nowszy sprzęt, tym generalnie szybsze zagwarantuje ci działanie.

Najszybszy procesor – na co zwrócić uwagę

Procesor to jednostka centralna koordynuję pracę podzespołów. Nie powinien być więc gorszy niż te pozostałe. Pobiera on dane z pamięci RAM i wykonuje proste procesy obliczeniowe, których w jednym momencie może być naprawdę wiele. Kiedy klikasz na ikonę programu, to on sprawia, że otwiera ci się właściwe okno. Ciężko jest określić najlepszy model bez wzięcia pod uwagę konkretnego przypadku, jednak decydując się na konkretne rozwiązanie, powinieneś zwrócić uwagę na takie czynniki jak ilość rdzeni i moc przypadająca na jeden z nich. Im wyższa moc i więcej rdzeni, tym bardziej skomplikowane operacje komputer będzie w stanie wykonać w czasie mrugnięcia okiem.

Cena, rozmiar, waga

Te przedstawione zbiorczo trzy istotne szczegóły, przy których należy się zatrzymać przy przeglądaniu ofert są od siebie wzajemnie zależne. Pierwsza z nich – cena, stanowi wynik twojej decyzji, ile jesteś w stanie przeznaczyć na zakup nowego sprzętu. To od tego właśnie będzie zależeć, jakie podzespoły zaproponują w swoich ofertach producenci, oraz pośrednio na to, ile będzie ważył laptop. Ten drugi czynnik jest też powiązany z wybranymi rozwiązaniami, takimi jak ilość pamięci, dysk, wielkość ekranu czy bateria.

Decydując się na zakup przenośnego urządzenia powinieneś pamiętać, że „najlepszy laptop” to tylko hasła używane przez producentów i sprzedawców w celu zdobycia kupujących. Twoja decyzja powinna uwzględniać przeznaczenie i sposób używania, a także to, jakie masz preferencje co do wielkości i rodzaju ekranu. Dla jednych najlepszym będzie bardzo ciężki laptop o świetnych osiągach, a dla studenta najlepszy będzie lekki laptop, idealnie nadający się do przenoszenia i notowania. Nie istnieje jedna najlepsza odpowiedź na pytanie jak wybrać laptopa, a musisz jej udzielić sam, rozważając wszystkie te czynniki.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wybrać laptopa?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wybrać laptopa?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania