DZIAŁY

Zastanawiasz się nad tym, jak wybielić firanki? Z czasem mogą one stracić swój oryginalny kolor, co potrafi zirytować. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by przywrócić im dawny blask.

Jak prać firanki?

Sól do wszystkiego

Nasz pierwszy pomysł na odświeżenie Twoich firanek to wykorzystanie soli. Znajduje się ona niemal w każdym domu i kupisz ją bez żadnych problemów w sklepie spożywczym. Będzie Ci ona potrzebna do przygotowania roztwory. Wsyp więc 4 łyżki soli do 10 litrów wody. Teraz wszystko dokładnie wymieszaj tak, aby drobinki soli były niewidoczne. Następnie włóż pożółkłe firany do roztworu i pozostaw tak na około 3 godziny. Po tym namoczeniu wyciągnij firany i gotowe!

Jak wybielić firanki, czyli kolejny domowy sposób

Wbrew pozorom, żeby wybielić firanki, wcale nie trzeba drogiej, specjalistycznej chemii, chociaż i taka z pewnością nie zaszkodzi. Jeśli jednak chcesz spróbować swoich sił, nim sięgniesz po drastyczne rozwiązania, wykorzystaj proszek do pieczenia. Pełni on funkcję wybielacza i idealnie nada się do odświeżenia firan i przywrócenia im blasku. Wystarczy, że wsypiesz całe opakowanie proszku do 5 litrów wody. Podobnie, jak w przypadku z solą, namocz firanki przez 3-4 godziny, po czym dokładnie je wypłucz. Nie zapomnij potem dodatkowo wyprać ich w pralce. Biel powróciła!

Soda oczyszczona

Jeśli szukasz kolejnych sposobów na to, jak wybielić firanki, warto użyć sody oczyszczonej. Idealnie nadaje się do ekologicznego sprzątania Twojego domu, dlatego sprawdzi się również, jako wybielacz do firan. Soda zmiękcza bowiem wodę oraz zwiększa efektywność prania. W tym przypadku na 10 litrów wody przypada 500 g sody. Zmieszaj więc sodę z wodą, a następnie mocz w roztworze firany przez kilka godzin. Tutaj również nie możesz pominąć procesu płukania. Na sam koniec dobrze jest też wyprać firanki w pralce. Ale pamiętaj, żeby nastawić je na program do delikatnych tkanin i maksymalnie w 30 st. C. Zrezygnuj też z wirowania, żeby nie zniszczyć firanek.

Po złożeniu ich w kostkę i wrzuceniu do pralki w specjalnym worku do prania wszystko powinno pójść dobrze. Powodzenia!

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak wybielić firanki?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak wybielić firanki?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.