Czytany poradnik
Jak używać Couchsurfing?
8

Jak używać Couchsurfing?

AUTOR:  Joanna Cieślak27 kwietnia 2018

Couchsurfing to sieć podróżników. Oferuje niesamowite możliwości podróżowania. Za pomocą tego narzędzia możesz poznać ludzi z całego świata, znaleźć nowych przyjaciół, czerpać satysfakcję z poznawania obcokrajowców.

Historia Couchsurfingu

Historia Couchsurfingu zaczyna się w 2000 roku. Wtedy założyciel strony, młody Amerykanin, Casey Fenton, kupił tani bilet lotniczy na Islandię. Ale nie miał wystarczająco dużo pieniędzy na hotel, a życie w tak drogim kraju wydawało się nudne bez pieniędzy. Dlatego Casey wysłał około 1500 listów do islandzkich studentów i poprosił ich o nocleg.

Wkrótce znalazł swoich pierwszych „hostów” (ludzie, którzy oferują nocleg – slang couchsurferów), którzy zgodzili się nie tylko dać nocleg, a i pokazać prawdziwy uroki Reykjaviku! Po niezapomnianej podróży Casey zdał sobie sprawę, że nie możemy stać w miejscu, że trzeba otworzyć możliwość takich przygód dla innych ludzi. Rozpoczęła się długa praca nad stroną internetową. Ostatecznie, z pomocą przyjaciół, trzy lata później, uruchomiono wersję beta strony. I już w styczniu 2004 couchsurfing.org stał się dostępny dla wszystkich chętnych.

Jak zarejestrować się w couchsurfing?

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zarejestrowanie się na stronie couchsurfing.org. To jest proste i szybkie zadanie do wykonania. Musisz podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę użytkownika, hasło, podać miasto zamieszkania, płeć i datę urodzenia. Kończy się proces rejestracji pytaniem jak dowiedziałeś się o Couchsurfing? Następnie musisz zgodzić się z zasadami Couchsurfing: szanować innych użytkowników, nie spamować, nie prosić pieniądze za noclegi, nie pozwalać osobom do lat 18 korzystać z witryny, nie robić więcej niż jeden profil.

Po rejestracji strona staje się w pełni dostępna dla użytkownika. Ale nadal musisz zweryfikować swoje konto – wymaga ono opłaty (w przeciwnym razie na couchsurfing powstałoby wielu fałszywych użytkowników). Proces weryfikacji (przycisk znajduje się pod zdjęciem użytkownika) jest potwierdzeniem, że jesteś prawdziwą osobą i zgadzasz się przyczynić do rozwoju projektu. Po weryfikacji dostaniesz ładną naklejkę z logo – dzięki temu staniesz się pełnoprawnym członkiem społeczności.

Jak używać Couchsurfing?

Po rejestracji stanowczo zalecamy szczegółowo wypełnić swój profil – to jest naprawdę ważne, aby efektywnie korzystać z platformy. Prześlij żywe zdjęcie, stwórz album fotograficzny. Wypełnij wszystkie pola formularza, opowiedz o sobie i swoich zainteresowaniach, o celach w życiu, dlaczego zarejestrowałeś się na stronie. Opisz swoje mieszkanie, jeśli zamierzasz przyjmować gości.

Będąc członkiem serwisu, możesz występować zarówno w roli surfera (osoba, która szuka noclegu) i jako osoba przyjmująca (host z ang. gospodarz). Na przykład: jeśli wybierasz się do Paryża i tam cię przyjął francuski student o imieniu Pierre, wypadałoby zasadą wzajemności zorganizować komuś pobyt – wtedy cały projekt ma sens. Aby znaleźć „hostów” – użyj wyszukiwarki, która jest bardzo wygodna. Główne pytanie jest o miasto, które Cię interesuje. Następnie na lewym pasku bocznym możesz wybrać płeć i wiek hosta oraz dowiedzieć się, ile osób może przyjąć. Wszystko jest bardzo jasne i wygodne.

Jeśli szukasz gościa – można wejść na stronę główną i zobaczyć, kto z podróżnych logował się na stronie w twoim mieście. Jeśli ktoś się spodobał,, napisz i zaproponuj spotkanie. Zasadniczo wszyscy couchsurferzy są bardzo przyjaźni i kontaktowi! 

Oczywiście możesz poczekać, aż ktoś do ciebie napisze. Pamiętaj jednak, że jednym z najważniejszych momentów w Twoim profilu nie jest wcale ankieta, a recenzje i znajomi. Im więcej masz pozytywnych recenzji, tym łatwiej znajdziesz zarówno nocleg, jak i surfera. W komunikacji ważne jest aby wzbudzić zainteresowanie do siebie, jako osoby. Jeśli szukasz host, nie traktuj tego jako po prostu szukanie schronienia na noc. Napisz list, w którym będzie jasne, że zainteresowanie zostało ze względu na osobę, a nie przez jej mieszkanie.

Pamiętaj też: DOKŁADNIE podaj daty przyjazdu i wyjazdu, a jeśli planujesz wycieczkę wcześniej – sprawdź u gospodarza, kiedy i o której godzinie najlepiej przyjechać. Dopasuj swoją podróż do gospodarza: kto będzie zadowolony, jeśli prosiłeś o nocleg na dwa dni, a zostałeś na półtora tygodnia?

Wielu ludzi, dla których idea couchsurfingu jest obca, dziwi się, jak można przyjąć w domu zupełnie nieznaną osobę. Ale jest to niemożliwe do zrozumienia, dopóki sam nie poczujesz wszystkich przyjemności couchsurfingu. Wszystko opiera się na wzajemnym zaufaniu. Oczywiście możesz poprosić o paszport gościa, co jest normalne pod względem bezpieczeństwa. Ale w Europie ludzie ufają sobie nawzajem, tzn. oprócz obfitego obiadu i śniadania najprawdopodobniej dostaniecie klucze od domu! Oczywiście między wspólnymi wycieczkami.

Couchsurfing – podstawowe zasady dobrego podróżnika

 1. Pisz prywatne wiadomości. Pisz je indywidualnie, ponieważ od razu widać, kiedy wysyłasz wiadomość „kopiuj-wklej” do wszystkich couchsurferów w mieście.
 2. Wyraźnie zaplanuj system ruchu, podaj gospodarzowi dokładne daty pobytu w jego domu.
 3. Sporządź plan, omów swoje potrzeby.
 4. Kiedy wybierasz się w podróż, weź najpotrzebniejsze rzeczy.
 5. Nie obawiaj się korzystać z gościnności, ale też jej nie nadużywaj. Umiar jest ważny.
 6. Płać wszędzie za siebie lub wedle ustaleń z drugą osobą.
 7. Dopasuj się do harmonogramu gospodarza, nie naruszaj jego planów. Pamiętaj, dla Ciebie to wycieczka, a dla właściciela domu – codzienne życie.
 8. Rób wspólne zdjęcia.
 9. Ostatniego dnia nie zapomnij o drobnych gestach wdzięczności za gościnę. Pozwoli to też zachęcić tę osobę do przyjęcia innych gości w przyszłości.
 10. Pamiętaj, aby wystawić referencję na stronie hosta.

Couchsurfing to styl życia. A jeśli jesteś przyzwyczajony do podróży all-inclusive – ta opcja zdecydowanie nie jest dla ciebie. Ale jeśli lubisz myśleć samodzielnie, serce jest otwarte na romantyzm, a ty jesteś przygotowany spać zarówno na wygodnym łóżku, jak i w małym śpiworze – koniecznie wypróbuj. I odkrywaj świat z nowymi przyjaciółmi w poszukiwaniu wrażeń.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
8Komentarze
 • Madzia
  28 lipca 2019 at 19:47

  Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim tekstem !

 • Costa Polaca
  10 maja 2018 at 23:37

  Świetny projekt. I mówię to szczerze, jako siedzący w trochę innym biznesie pobytowo-wyjazdowym.

  • Anitka
   11 maja 2018 at 01:34

   Couchsurfing jest świetny 🙂 zwłaszcza dla osób, które lubią często i tanio podróżować 🙂 mało jednak kto wie jak używać couchsurfing, aby trafić na dobrych ludzi 🙂

 • Margo
  28 kwietnia 2018 at 07:27

  Dziękuję za fajny artykuł. Często korzystam z Couchsurfingu, dlatego ta informacja wydała mi się bardzo interesująca.
  Czekam następnych artykułów)))

 • Karola
  27 kwietnia 2018 at 23:50

  Couchsurfing jest świetny!
  Nie ma lepszego sposobu na zwiedzanie świata za małe pieniądze

 • Marcin
  27 kwietnia 2018 at 22:37

  Świetne narzędzie, dzięki któremu możemy nie tylko poznać nowe miejsca, ale także nawiązać nowe i ciekawe znajomości, a także pomóc osobom, które szukają noclegu. Muszę je wypróbować! Na pewno ten artykuł pomoże mi postawić pierwsze kroki w coachsurfingu.

 • Ala
  27 kwietnia 2018 at 22:34

  Prosto, łatwo, wciągająco! Nawet zastanawiam się nad nową podróżą wykorzystując couchsurfing:)

 • Anna
  27 kwietnia 2018 at 22:04

  Dużo słyszałam o tym portalu, ale nigdy nie wchodziłam w szczegóły. W końcu ogarnęłam o co chodzi. Wydaje być bardzo praktyczne:)