DZIAŁY

Wilgoć w aucie to duży problem osób zmotoryzowanych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jak usunąć wilgoć z samochodu? Warto sprawdzić nasz poradnik, by poznać kilka praktycznych sztuczek!

Przyczyny wilgoci w samochodzie

Wilgoć w samochodzie objawia się zaparowanymi szybami i nieprzyjemnym zapachem wnętrza. Przyczyną jest najczęściej wchodzenie do auta z mokrymi lub zabłoconymi butami i ubraniami oraz zbyt rzadkie czyszczenie wykładzin i dywaników. Brud i piasek wnoszone na butach gromadzą wodę, co przyczynia się do powstawania wilgoci. Przyczyną zalegania wilgoci może być także niedrożny układ wentylacyjny pojazdu lub woda zalegająca w bagażniku. Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Aby pozbyć się wilgoci, należy przede wszystkim dokładnie wyczyścić całe auto – odkurzyć podłogę, wyprać i wysuszyć tapicerkę, usunąć śmieci, odtłuścić szyby detergentem.

W usuwaniu wilgoci mogą pomóc:

  • papierowe gazety
  • pochłaniacz wilgoci
  • elektroniczny osuszacz powietrza
  • zabieg ozonowania wnętrza

Dobrym sposobem na usuwanie przykrych zapachów w aucie jest rozsypanie na podłodze samochodu żwirku dla kotów. Syntetyczny żwirek ma właściwości absorpcyjne i pochłania nadmiar wilgoci, nawet z głębiej położonych miejsc. Po kilku godzinach wystarczy go zebrać odkurzaczem.

Jak usunąć wilgoć z samochodu – praktyczne wskazówki

Jeśli Twój samochód ma regularne problemy z nadmiarem wilgoci, sprawdź stan uszczelek drzwi i drożność odpływów oraz kratek w podszybiu. Warto zbadać także okolice szyb, by zidentyfikować ewentualne korozje oraz okolice bagażnika.

Inne praktyczne wskazówki:

  • Aby uniknąć gromadzenia się wilgoci, zimą korzystaj z gumowych dywaników do samochodu
  • Po odtłuszczeniu szyb warto umyć je jeszcze płynem do mycia okien
  • Jeśli we wnętrzu samochodu pojawiła się pleśń, należy zdemontować fotele i wymienić w całości wykładzinę
  • Warto regularnie wymieniać filtr kabinowy, ponieważ zabrudzony może przyczyniać się do powstawania wilgoci
  • Aby zapobiec przeciekom, można posmarować uszczelki preparatem uelastyczniającym
  • Do walki z parą wodną osadzającą się na szybach można wykorzystać płyny do mycia szyb z funkcją „anty-para”

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak usunąć wilgoć z samochodu" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak usunąć wilgoć z samochodu" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na stronie Porady.org nie korzystamy z plików cookies oraz kodów śledzących, a także nie profilujemy Twojej aktywności, dzięki czemu możesz korzystać z niej całkowicie anonimowo i prywatnie.