Jak usunąć plamy z czerwonego wina? Poznaj domowe sposoby
Romantyczny wieczór z ukochanym, wieczór z książką lub filmem przy lampce dobrego wina, spotkanie z przyjaciółmi… Wystarczy chwila nieuwagi, by na naszych ulubionych ubraniach pojawiły się trudne do usunięcia ślady. Jak sobie poradzić z plamami z czerwonego wina? Podpowiadamy!
Istnieje wiele sposobów na wywabienie plam po czerwonym winie na bluzce, koszuli, lub obrusie. Wiele zależy od tego, czy plama jest świeża, czy zaschnięta oraz od tego, jaki rodzaj tkaniny został zabrudzony. Kiedy płukanie pod bieżącą wodą nic nie daje, a chcemy uratować ulubioną bluzkę, lub koszulkę, najlepiej korzystać ze sprawdzonych, domowych sposobów.
W usuwaniu plam po czerwonym winie najlepiej sprawdzają się:
- sól morska
- soda oczyszczona
- białe wino lub szampan
- roztwór spirytusu
- mydło
- krem do golenia
- woda utleniona
- ocet
- mąka ziemniaczana
Jak, kiedy i z czego skorzystać?
Domowe sposoby na świeżą plamę
Jednym z najpopularniejszych sposób na świeże plamy jest posypanie zabrudzonego miejsca dużą ilością soli, która wchłania barwnik wchodzący w skład wina. Po posypaniu solą materiał należy moczyć w zimnej wodzie przez około pół godziny, a następnie zwyczajnie wyprać w pralce. Sztuczka ta dobrze się sprawdza przy białych tkaninach, takich jak obrusy, czy koszule.
Inny sposób to zalanie plamy białym winem lub szampanem. Po namoczeniu w takiej miksturze należy wyprać ubrudzoną tkaninę. Jeśli mamy do czynienia z tkaninami delikatnymi, należy pamiętać o tym, żeby uprać je ręcznie, w wodzie z mydłem!
W usuwaniu plam po winie dobrze sprawdza się również 2-procentowa woda utleniona oraz ocet. Po zwilżeniu tkaniny kilkoma kroplami należy wypłukać materiał w czystej, zimnej wodzie. W przypadku kolorowych ubrań wodę utlenioną rozcieńczamy z wodą, zanim zalejemy nią poplamione rzeczy!
Domowe sposoby na starą i zaschniętą plamę
Stare plamy z czerwonego wina mogą zniknąć, jeśli namoczymy ubrania w ciepłej wodzie z mydłem i odrobiną amoniaku. Pomocny w takich sytuacjach bywa również roztwór spirytusu (spirytus rozcieńczony w proporcji 1 do 1 z wodą) oraz 10-procentowa woda utleniona – substancje te świetnie wywabiają plamy na białych materiałach. W przypadku braku wyżej wymienionych produktów dobrze sprawdza się zwykły krem do golenia. Wystarczy wysmarować zaplamione miejsce i pozostawić je na 10 minut, a następnie spłukać krem i uprać tkaninę!
Do usuwania starych, zaschniętych plam dobrze nadaje się również mikstura z litra wody i 4 łyżek sody oczyszczonej oraz… mąka ziemniaczana. Tę ostatnią stosuje się do kolorowych i delikatnych tkanin, takich jak satyna, jedwab, czy aksamit. Plamę posypujemy mąką, a następnie płukamy tkaninę w zimnej wodzie. Po namoczeniu dodatkowo należy jeszcze wyprać materiał w pralce.
Plamy po jedzeniu
Podobne sztuczki można zastosować, by pozbyć się plam po jedzeniu. Mokre plamy po czerwonym barszczu można zasypać dużą ilością soli kuchennej. Gdy zauważymy, że sól wchłonęła barwnik, ścieramy ją i powtarzamy czynność. Następnie moczymy około 2 godzin w zimnej wodzie i wrzucamy do prania. W usuwaniu tłustych plam skuteczna jest mąka ziemniaczana, talk oraz sproszkowana kreda. Pozostawiamy garść proszku na kilka minut na poplamionym materiale, a następnie płuczemy w wodzie. Dobrym działaniem odtłuszczającym (nie tylko w stosunku do naczyń) wykazuje się również płyn do mycia naczyń. Wystarczy w nim namoczyć na kilka minut tkaninę, a następnie uprać ubranie w pralce, by pozbyć się tłustych plam po jedzeniu.
Sprawdź także poradnik jak usunąć plamy z fluidu.
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak usunąć plamy z czerwonego wina? Poznaj domowe sposoby" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak usunąć plamy z czerwonego wina? Poznaj domowe sposoby" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.