Owoce i warzywa
Czytany poradnik
Jak ugotować botwinę?
0

Jak ugotować botwinę?

AUTOR:  Alicja Hudzik14 stycznia 2020

Botwina to idealna zupa na wiosnę i lato. Przyrządza się ją z młodych liści buraków i podaje najczęściej z ugotowanymi jajkami lub ziemniakami. Jak ugotować botwinę? Podpowiadamy!

Jak ugotować botwinę? Co będzie potrzebne?

Aby ugotować zupę z młodych liści buraków, będą potrzebne następujące składniki:

  • 1 litr bulionu – gotowego w kostce lub przygotowanego wcześniej z kości wieprzowych,
  • 3 pęczki młodej botwinki (mogą być z korzeniem),
  • 3 młode marchewki,
  • 4 ziemniaki lub 4 jaja ugotowane na twardo
  • masło, lub olej do przesmażenia warzyw,
  • łyżeczka mąki pszennej,
  • śmietana do zaprawienia zupy,
  • przyprawy: sól, cukier, sok z cytryny, koperek, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe.

Jak ugotować botwinę? Przepis

Warzywa do zupy należy umyć pod zimną bieżącą wodą, a następnie pokroić na plasterki. Jeśli zdecydowaliśmy się dodać do zupy ziemniaki, kroimy je w małą kostkę. Jeśli wolimy podać zupę z ugotowanym jajkiem, dodajemy je na samym końcu na talerze.

Przygotowane do zupy warzywa (bez botwinki) należy podsmażyć na małej ilości tłuszczu. Następnie należy do nich dodać pokrojoną botwinkę oraz kawałki buraczków, oraz bulion warzywny lub mięsny, a także ziele angielskie i liście laurowe.

Całość gotujemy przez 20 minut. Po tym czasie dodajemy do botwinki przyprawy – koperek, sok z cytryny, sól, cukier oraz pieprz i ponownie doprowadzamy do zagotowania. Na końcu należy zagęścić zupę za pomocą mąki wymieszanej ze śmietaną. Najlepiej nada się śmietana 30%, należy wymieszać ją z mąką w proporcjach 4 łyżki śmietany do 1 łyżeczki mąki i wlać, odcedzając grudki mąki, do zupy. Następnie należy ponownie zagotować zupę i zdjąć ją z palnika.

Jak ugotować botwinę? Ile kalorii ma botwina?

Kaloryczność botwiny zależy od tego, z jakimi dodatkami ją podajemy oraz jakiej śmietany użyliśmy do zagęszczenia. Zupa ta jest niskokaloryczna. Średnia kaloryczność w jednej porcji zupy to około 80 kcal. Jeśli chcemy, by kaloryczność była jeszcze niższa, zamiast śmietany 30% możemy skorzystać ze śmietany 18%. Należy jednak pamiętać, by przed wlaniem śmietany do zupy ją zahartować, czyli dodać do niej łyżkę wrzącej wody i wymieszać ją w osobnym naczyniu.

CZY WIESZ, ŻE: poza zupą, botwinę można wykorzystać także do przyrządzenia zdrowej sałatki lub francuskiej tarty. Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach pomysłami na potrawy z młodych liści buraków.

Sprawdź także: Jak gotować ziemniaki?

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze