DZIAŁY

Zatkane zatoki to problem, który skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wiąże się on bowiem zazwyczaj z mocnym uciskiem nad oczami, co skutkuje irytującym, nasilającym się podczas ruchu bólem głowy. Do tego dochodzą takie objawy, jak zatkany nos oraz wydzielina, która często ścieka po tylnej ścianie gardła.

Jak leczyć zatoki?

Infekcji zatok nie należy lekceważyć, gdyż drobne zakażenie wirusowe może przerodzić się w chorobę bakteryjną, którą trzeba będzie wyleczyć antybiotykami. W zależności od rodzaju zapalenia stosować można różne leki. Czasem wystarczą saszetki na przeziębienie z substancją przeciwzapalną, w innych przypadkach konieczne będzie podanie kropli do nosa lub leków przeciwhistaminowych. Pomocne okazują się także inhalacje oraz specjalne płukanki. Dla osób, poszukujących informacji, co na zatoki, przytaczamy kilka sposobów na ich udrożnienie.

Co na zatoki – inhalacje

Inhalacje to chyba najprostszy domowy sposób na rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w zatokach. Do ich wykonania można użyć ziół lub olejków eterycznych. Rośliny z właściwościami przeciwzapalnymi przyczynią się do szybszego zwalczenia infekcji, a ciepła para wygrzeje zatoki, zapewniając ulgę w bólu.

Dobre zastosowanie w domowych inhalacjach mają między innymi:

  • rumianek;
  • szałwia;
  • kwiat czarnego bzu;
  • ziele werbeny;
  • kwiat dziewanny;
  • tymianek;
  • mięta pieprzowa;
  • skrzyp polny.

Co na zatoki – płukanie zatok

Dużą skuteczność wykazuje płukanie zatok solą fizjologiczną. Aktualnie w każdej aptece bez recepty znajdziemy specjalne zestawy do płukania zatok. Składają się one zazwyczaj z butelki z irygatorem oraz saszetek z solą fizjologiczną, którą należy rozpuścić w odpowiedniej ilości letniej wody. Przygotowanym roztworem należy przepłukać zatoki zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu preparatu.

Płukanie zatok jest bardzo skutecznym sposobem na pozbycie się wydzieliny i poprawy zdolności oddychania. Po wykonaniu czynności często także znika ból głowy. Oczywiście stan zapalny rzadko ustępuje po pierwszym płukaniu, dlatego zabieg należy powtarzać. Wraz z innymi działaniami, mającymi na celu zwalczenie infekcji, płukanie zatok powinno przyczynić się do szybszego wyzdrowienia.

Co na zatoki – leki bez recepty

W przypadku wirusowego oraz alergicznego zapalenia zatok chorobę można wyleczyć samodzielnie w domu. Do tego celu należy wykorzystać dostępne bez recepty produkty medyczne, np. nawilżające krople do nosa, rozrzedzające wydzielinę, leki przeciwzapalne czy też produkty na bazie ziół, znanych z właściwości wspomagających leczenie zatok. Jeżeli przyczyną dolegliwości jest alergia, pomocne będą leki przeciwhistaminowe.

Jeśli pomimo leczenia objawy nie ustępują, a stan chorego się nie poprawia, należy udać się do lekarza, który ustali odpowiednią terapię. Ważne jest, aby zacząć działać jak najszybciej po wystąpieniu objawów zapalenia zatok, gdyż nieleczona infekcja może przerodzić się w znacznie groźniejsze zakażenie bakteryjne, przy którym będzie konieczne podanie antybiotyku.

Spis treści

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak udrożnić zatoki?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak udrożnić zatoki?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania