Jak uczyć się języka obcego?

Nauka języków obcych sprawia problem wielu osobom. Obecnie mamy mnóstwo ciekawych źródeł, z których możemy czerpać wiedzę. Na naukę języka trzeba jednak poświęcić dużo czasu. Przed rozpoczęciem edukacji zastanów się więc dobrze, jaki język przyda Ci się najbardziej.

Wiesz już jak nauczyć się języka angielskiego oraz zapewne widziałeś/aś nasz poradnik jak nauczyć się języka polskiego dla obcokrajowców. Dzisiaj pomożemy Ci szybko i skutecznie nauczyć się dowolnego języka obcego. Nie wierzysz? Sprawdź.

1Idź na lekcje

Konwersacje z native speakerem albo ustrukturalizowane lekcje są bardzo pomocne w nauce języka. Obce struktury gramatyczne wymagają często, by wyjaśniła je nam osoba władająca dobrze tym językiem. Obecnie można uczyć się języków, nie wychodząc z domu. Na stronie italki.com lektorzy oferują lekcje odbywające się poprzez Skype. Jeśli jednak lubisz element rywalizacji i motywuje Cię nauka w grupie, szkoła językowa będzie dobrym wyborem.

2Otocz się językiem

Jeśli uczysz się francuskiego, zacznij oglądać francuskie filmy, słuchać francuskiej muzyki, zainteresuj się kulturą i ludźmi z tego kraju. Wtedy nauka przychodzi o wiele łatwiej i jest ciekawsza. Jeśli jesteś już na poziomie A2, zacznij czytać łatwe teksty. Przeczytanie pierwszej książki w obcym języku da Ci dużą satysfakcję.

3Jedź na wycieczkę

Odwiedź kraj, którego języka się uczysz. Może to być krótka wycieczka, ale też uczestnictwo w programie Work&Travel. Podróżowanie pozwala gromadzić ciekawe doświadczenia oraz porozumiewać się w obcym języku z jego rodzimymi użytkownikami. Będzie to dobrym sprawdzianem Twoich kompetencji językowych.

4Rób to, co lubisz

Ucz się tak, by sprawiało Ci to przyjemność. Jeśli lubisz oglądać filmy bądź seriale albo filmiki na youtube – możesz zrobić z tego kolejny sposób na naukę. Na początku, oczywiście, nie będziesz rozumieć zbyt wiele,. Słuchanie jednak native speakera sprawia, że można nauczyć się wielu przydatnych zwrotów i wyrażeń.

5Bądź systematyczny

Jeśli postanowisz się uczyć, nie odpuszczaj. Postaraj się poświęcać na naukę dużo czasu i regularnie powtarzać materiał, ponieważ tylko wtedy szybko zobaczysz efekty.

6Cele

Zdawanie egzaminów jest wartościowe ze względu na uzyskania certyfikatu. Jeśli chcesz potwierdzić znajomość języka na danym poziomie, musisz się do tego przygotować w określonym czasie. Jeśli nie masz w planach egzaminów, spróbuj ustanowić konkretną datę, do której chcesz zakończyć dany etap nauki. Jeśli osiągniesz zamierzony efekt, wyznaczaj kolejny poziom zdobywania umiejętności. Po jakimś czasie wejdzie Ci to w nawyk.

7Zrób to sam

Nauka języka polega w większości na pracy własnej. Nawet lekcje z najlepszym lektorem nie dadzą Ci pełnej kompetencji językowej. Wiele zagadnień należy przepracować samodzielnie. Jeżeli czegoś nie rozumiesz teraz – nie zrażaj się! Jeśli wrócisz do danego tematu za jakiś czas, z pewnością okaże się on dla Ciebie łatwiejszy.

Pamiętaj, że nauka języka obcego wymaga systematyczności i cierpliwości. Do dzieła!

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.