Czytany poradnik
Jak nauczyć się polskiego
0

Jak nauczyć się polskiego

We współczesnym świecie, gdzie wiele krajów można odwiedzić bez formalności papierowych, bodajże tylko werbalna przeszkoda może stać na drodze do nowych wrażeń. Jeśli od dawna szukasz przyjaźni z językiem polskim, te porady są dla Ciebie. Poznaj kilka sekretów jak nauczyć się polskiego i czuć się za granicą jak w domu.

Nauka jakiegokolwiek obcego jzyka nie jest prostą sprawą. Czy faktycznie jest potrzebny Ci nauczyciel, by szybko nauczyć się języka polskiego?

Popularność samodzielnej nauki języków stale rośnie, ale zapotrzebowanie na korepetytorów nie maleje. W końcu o plusach zajęć z prywatnym nauczycielem powiedziano już bardzo wiele. Na przykład, indywidualne podejście i tempo nauki. Korepetytor jest w całości skoncentrowany na Tobie i w dowolnym momencie masz możliwość skorygować lub zmienić program nauczania. Brak pracy grupowej – to już minus. Przecież lepiej doskonalić komunikacyjne nawyki w grupach. Ale z nauczycielem masz większą możliwość nauczyć się rozmawiać poprawnie. Tylko w pracy „twarzą w twarz” uda mu się usłyszeć wszystkie nieprawidłowo wypowiedziane słowa i dźwięki. To właśnie nauczyciel szybko pomoże uczynić twoją mowę idealną.

Mówią, że prywatny nauczyciel to droga „zabawa’, ale samodzielna nauka również nie jest bezpłatna. Z nim możesz zaoszczędzić na kupnie książek, ćwiczeń, filmów i kursów wideo. Bliska komunikacja z korepetytorem daje możliwość konsultować się na temat zasobów internetowych, programów na studia oraz grantów zgodnie z Twoim poziomem. Maksymalnie komfortowe warunki pozwalają zaoszczędzić czas. W końcu istnieje możliwość prowadzenia zajęć w domu lub na Skype, bez marnowania czasu w drodze.

Jak szybko nauczyć się polskiego samemu?

Podręcznik

Najważniejsze to Twój pierwszy podręcznik. W końcu to od niego zacznie się zmiana twojej drogi życia. Jeśli nie będziesz w stanie uczyć się z wybranego podręcznika, szybko porzucisz tą ideę. W księgarniach sprzedają drogie i skomplikowane podręczniki. Aby uniknąć niepowodzeń, użyj kilku trików.

Znajdź w swoim mieście biblioteki przy instytucie języka polskiego lub bibliotekę z literaturą obcojęzyczną. Uwierz mi, bibliotekarz pomoże Ci znaleźć właściwe książki. Jest także opcja znależć coś w sklepach, a jeszcze lepiej szukać na rynku i i przede wszystkim niedrogo.

Również możesz skorzystać z poniższej listy TOP-5 książek do nauki polskiego:

  1. HURRA po polsku 2.
  2. HURRA Po polsku 3.
  3. Co nas łączy (Marta i Jerzy Kowalewscy).
  4. Z polskim na ty (Ewa Lipińska).
  5. Od słowa do słowa toczy się rozmowa

Zajęcia

Uczyć się polskiego samodzielnie jest trudniej niż z nauczycielem. Dlatego wielu ludzi, którzy przeszli tą drogę zalecają uczyć się dwa razy dziennie, żeby osiągnąć pożądany rezultat. Rano i wieczorem, rzadko mając dni wolne – oto idealny harmonogram. Aby nie zdawało się to męką, chwal swoje sukcesy oraz podnoś swoją motywację. Na przykład, za opanowanie nowych 50 słów, podaruj sobie nową rzecz do garderoby lub spacer z przyjaciółmi. Za każdy ukończony etap zrób sobie prezent. Bez pochwał szybko Ci się znudzi.

Sztuka

Nawet robiąc prezenty samemu sobie, będzie Ci nudno czytać w kółko standardowe teksty i ćwiczenia. To nie znaczy że na drugi dzień masz wziąć się za tłumaczenie dzieł Oscara Wilde’a. Opracuj znaczną część podręcznika, a kiedy już poczujesz, że nadeszła pora urozmaicić swoje zajęcia, kup sobie literaturę fantastyczną, posłuchaj audiobooków, włąć film.

Mam dla Ciebie TOP-5 moich ulubionych:

  1. Listy do M.
  2. Tylko mnie kochaj.
  3. 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach.
  4. Killer.
  5. Taxi A

Nawyki

Z czasem musisz nauczyć się rozmawiać, czytać, a nawet myśleć w studiowanym języku. To nie wymaga dużego wysiłku, po prostu zacznij czytać i słuchać po polsku wszystko, czym się zachwycasz. W drodze do pracy słuchaj radia w obcym języku – dzięki temu łatwiej będzie odbierać obcą mowę przez ucho. Nawet serwisy społecznościowe przełącz na język polski. Nie zapominaj wypisywać nowe słowa, używaj słownika. Wykonuj ćwiczenia. Na przykład, wypisz sobie 20 tematów, o których chcesz nauczyć się swobodnie rozmawiać. Wybierz konkretną datę, po której chcesz idealnie władać tymi tematami. Pracuj nad sobą cały czas.

Zanurz się

Lingwiści często porównują naukę języka obcego ze ślizgawką lodową: jeśli nie wpadniesz na nią szybko, wtedy wycofasz się. Pobierz polski w całości: podcasty, czytanie, aplikacje mobilne, filmy, muzyka. Czytaj polskie serwisy informacyjne, subskrybuj znanych blogerów, interesuj się życiem i historią Polski, przygotuj dania narodowe. Twoim zadaniem jest przekonać się w zaciszu nowego środowiska językowego – wtedy możesz intuicyjnie odczytywać mowę.

Pamiętaj, dla szybkiej i efektywnej nauki nie potrzeba praktycznie niczego – tylko cel oraz motywację do nauki.

Powodzenia w nauce!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze