Jak tworzyć teksty piosenek

Początki muzycznej kariery bywają niezwykle ciężkie. Szczególnie wiedzą to Ci, którzy zmagają się z układaniem tekstów. Skąd czerpać inspirację? O czym pisać? Stosować zawiłe, nieoczywiste konstrukcje liryczne, czy raczej pozostać przy standardowym układzie „zwrotka-refren”? Poniżej przedstawiamy garść wskazówek, które z pewnością ułatwią start z poetyckimi zmaganiami.
Pierwsze wersy
Wszyscy amatorzy słowa pisanego doskonale wiedzą, że pierwsze zdanie bywa tym najtrudniejszym. Z pomocą przychodzi szara codzienność w postaci rozmów z przyjaciółmi, luźnych myśli w tramwaju, czytanych książek czy oglądanych filmów. Za każdym razem gdy spotkamy się z wartym uwagi cytatem, dobrze jest go zapisać – oczywiście nie potrzebujemy do tego starannie prowadzonego notesu, zazwyczaj wystarczy prosty notatnik obecny w każdym smartfonie. Przy odpowiedniej inspiracji, jesteśmy w stanie spokojnie rozwinąć jedno, proste zdanie nawet do kilku zwrotek! Jeśli brakuje nam weny, warto spróbować łączenia różnych cytatów w różne kombinacje – wbrew pozorom, dzięki odrobinie odpowiednich metafor i zabiegów stylistycznych, można im nadać nowego sensu. W przypadku zmagań z tzw. blokiem twórczym, możemy również zaczerpnąć z twórczości ulubionych wykonawców, analizując ich teksty i rozwiązania poetyckie.
Konstrukcja
No dobrze, mamy już parę niezłych wersów, ale jak połączyć je z muzyką? Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest układ zwrotka-refren-zwrotka-refren-bridge-refren. Bridge to odrobinę odmienna część utworu, coś pomiędzy zwrotką, a refrenem, budująca napięcie przed zakończeniem. Oczywiście nie musimy ograniczać się do standardowych rozwiązań, jednak przynajmniej na początku warto jest napisać kilka tekstów sprawdzonym sposobem – chociażby dla treningu. Gdy nabierzemy trochę doświadczenia, dobrym pomysłem jest eksperymentowanie z formą – specyficzne podziały konstrukcji, zrezygnowanie z refrenów lub nawet ograniczenie tekstu do powtarzających się dwóch wersów.
Co dalej?
Gdy w naszym poetyckim portfolio znajdzie się już kilka tekstów, nie należy spoczywać na laurach. Nawet jeśli nie mamy potrzeby pisania nowych piosenek, trzeba pamiętać o trzymaniu formy – poświęcić chociaż pięć minut dziennie i spróbować zapisać kilka słów lub zdań, niekoniecznie związanych ze sobą. Sposób ten pozwoli nam zawsze mieć głowę pełną świeżych pomysłów, utrwali technikę pisania strumieniem świadomości i rozwinie kreatywne myślenie.