DZIAŁY

Suszone grzyby to świetny dodatek do zup, sosów, bigosu, barszczu czy farszu do pierogów lub uszek. Aby jednak uzyskać wysokiej jakości susz, niezbędne będzie im zapewnienie odpowiednich warunków. Oto kilka sprawdzonych, domowych sposobów na łatwe suszenie grzybów.

Odpowiednie przygotowanie grzybów do suszenia

Aby grzyby zachowały swój naturalny smak i aromat, nie należy ich moczyć przed suszeniem. Wystarczy, że dokładnie oczyścimy je nożykiem i szczoteczką. Płukanie albo odmaczanie grzybów może znacząco wydłużyć czas ich schnięcia. Kluczową rolę odgrywa dokładne sprawdzenie ich pod kątem obecności robaków – nawet jeden zakażony nimi grzyb może zarazić te, które znajdują się w jego pobliżu. Co więcej, z robaczywych grzybów mogą z czasem zacząć wylęgać się owady. Kolejny etap stanowi ich pokrojenie na średniej wielkości kawałki. Nie powinny być one zbyt małe, w szczególności wówczas, gdy planujemy przechowywać grzyby w całości.

Suszenie grzybów na słońcu

Przygotowane wcześniej grzyby układamy na sicie i wystawiamy na pełne słońce. Warto przykryć je gazą – uchroni je to przed zanieczyszczeniem i robakami. Grzyby powinny się suszyć przez cały dzień. Warto w tym czasie przewrócić je kilka razy na drugą stronę. Nigdy nie należy suszyć ich przy dużej wilgotności powietrza, na przykład tuż po deszczu. Proces suszenia grzybów trwa kilka dni. Gotowe okazy poznamy po tym, że będą twarde oraz giętkie.

Suszenie grzybów w piekarniku

Aby skutecznie wysuszyć grzyby w piekarniku, należy uruchomić termoobieg. Urządzenie powinno mieć temperaturę 50 stopni Celsjusza; z czasem można ją zwiększyć do 60 stopni Celsjusza. Grzyby układa się na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, co uchroni je przed przyklejeniem się. Powinny znajdować się one w takiej odległości od siebie, aby powietrze równomiernie osuszało wybrane ich fragmenty. Podczas suszenia, drzwiczki piekarnika powinny być uchylone – dzięki temu odparowująca z grzybów wilgoć będzie mogła wydostawać się na zewnątrz. Suszenie powinno trwać kilka godzin. Jeżeli okazało się, że grzyby nie doschły lub ich kawałki są bardzo duże, czynność można wykonać ponownie na drugi dzień.

Suszenie grzybów na kaloryferze

Kolejny ze sposobów wymaga nawleczenia grzybów na nitkę. Ich kawałki nie powinny być zbyt małe – w przeciwnym wypadku mogą spaść. Najlepiej sprawdzą się tutaj około dwu-, trzycentymetrowe paski. Po nawleczeniu grzybów, końce nitki przywiązujemy do kaloryfera w taki sposób, aby sznurek był rozciągnięty w poprzek grzejnika.

Suszenie grzybów w specjalnej suszarce do owoców i warzyw

To najłatwiejsza metoda, jako że ogranicza się ona do ułożenia grzybów na suszarce i postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi w instrukcji obsługi urządzenia.

Jak gotować suszone grzyby?

Suszone grzyby uwolnią swój niepowtarzalny smak i aromat, gdy zostaną w odpowiedni sposób przyrządzone. Jedna z metod zakłada namaczanie ich przez co najmniej 3 godziny, a następnie gotowanie w tej samej wodzie przez około półtorej godziny. Druga zaleca opłukanie suszonych grzybów wrzątkiem i gotowanie przez 30-40 minut, aż do zmięknięcia.

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak suszyć grzyby?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak suszyć grzyby?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania