Jak się spowiadać?
Spowiedź dla większości osób wierzących jest obowiązkiem, który wykonuje dość regularnie. Za wzorcowy przykład podana jest spowiedź comiesięczna, jednak wiadomo – zdecydowania większość wiernych o spowiedzi przypomina sobie jedynie przed świętami Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy lub ważnymi wydarzeniem – chrzty, komunie, śluby czy pogrzeby.
Jak przygotować się do tego sakramentu? Jak przeżyć tę spowiedź, tak aby była dla nas prawdziwym duchowym oczyszczeniem?
Jak podejść do spowiedzi?
Pomimo iż spowiedź wydaje się dosyć łatwa — w końcu to tylko rozmowa, a raczej monolog, w którym wypowiadamy swoje grzechy i przewinienia, to wcale tak prosto nie jest. W końcu – do błędów przyznać się jest trudno. Tak samo ciężkie jest wyznanie wszystkich swoich grzechów, które popełniliśmy w ostatnim czasie.
Pierwsze nauki do spowiedzi otrzymaliśmy tuż przed pierwszą komunią świętą – wtedy również po raz pierwszy się spowiadaliśmy. Każdy z nas pamięta to inaczej – jedni odczuwali ogromne emocje, stres oraz poczucie winy, dla innych zaś nie było to nic wielkiego. Nietrudno zauważyć, że każdy tę chwilę przeżywa inaczej.
Technika spowiedzi
Aby się wyspowiadać, należy iść do kościoła. Wcześniej jednak upewnij się, że w danych godzinach ta spowiedź się odbywa – w każdej parafii wygląda to inaczej, nie ma jednej uniwersalnej godziny dla wszystkich.
Przed wejściem do konfesjonału, warto upewnić się, że w środku czeka na nas kapłan. Wiele konfesjonałów ma wejść z dwóch stron, więc należy również sprawdzić, czy nikogo innego w środku nie ma. Jeśli jest, poczekaj chwilę.
Formułka, której należy się nauczyć, nie jest trudna – to zaledwie kilka zdań, które powtarza się za każdym razem, więc szybko je zapamiętujemy i następnie mówimy dosyć odruchowo.
Po przyklęknięciu w odpowiednim miejscu, przeżegnaj się wypowiadając słowa: „W imię Ojca, Syna I Ducha Świętego”, a następnie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”
Kapłan odpowiada na to: „Na wieki wieków amen” .
Następnie przechodzisz do krótkiej autoprezentacji – podajesz swoją płeć, wiek oraz datę ostatniej spowiedzi. To pomoże kapłanowi lepiej cię rozumieć oraz wybrać odpowiednią pokutę.
Kiedy już wyznamy wszystkie grzechy komunikujemy to – „Więcej grzechów nie pamiętam, żałuję za nie i pragnę się poprawić”
Żal za grzechy jest tu kluczowy – w końcu bez niego ta spowiedź będzie nieważna. Musisz poczuć, że jesteś świadomy tego, że twoje postępowanie oraz zachowanie nie zawsze było zgodne z wyznawanymi wartościami.
W odpowiedzi kapłan zaczyna z tobą rozmawiać. Poucza cię oraz radzi, jak postępować, aby unikać powtarzania błędów. Wchodzi w rolę mentora oraz nauczyciela. Kiedy już zakończy, przedstawia pokutę – najczęściej modlitwę lub modlitwy, które należy odmówić, aby nasze grzechy zostały nam odpuszczone. Ksiądz również wypowiada swoją formułę, która brzmi: „Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna, i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam ci grzechy w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego.”
Następnie można już przejść do wyznawania swoich grzechów. Pamiętaj, aby wyznać je wszystkie – to właśnie jest ten moment, kiedy powinieneś być zupełnie szczery. Kapłan to tylko pośrednik – tak naprawdę twoje słowa są skierowane do Boga.
Po wykonaniu przez kapłana znaku krzyża należy się przeżegnać i odpowiedzieć – Amen.
Zakończeniem spowiedzi są słowa: „Wysławiajmy Pana, bo jest dobry”, na co należy odpowiedzieć „Bo miłosierdzie Jego trwa na wieki”
Przed opuszczeniem konfesjonału, należy podziękować kapłanowi słowami: „Bóg zapłać”
Istnieje coś takiego jak 5 warunków dobrej spowiedzi, a są to.
- Rachunek sumienia – poważne zastanowienie się nad tym, co złego uczyniliśmy i dlaczego tak zrobiliśmy. Warto przemyśleć swoje zachowanie i przypomnieć sobie wszystkie swoje grzechy.
- Żal za grzechy – szczery. Rzeczą ludzką jest popełniać błędy, jednak jeśli będziemy za nie żałować i starać się ich nie powtarzać, wtedy możemy mieć czyste sumienie.
- Mocne postanowienie poprawy – powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocny, żeby już tych błędów nie powtarzać. Postarajmy się unikać sytuacji, w których ponownie zawinimy. Wyciągnąć wnioski z przeszłości i przemyśleć co robimy źle.
- Szczera spowiedź – w innym przypadku to spotkanie z kapłanem nie ma sensu. Musimy być szczerzy – kłapań ma obowiązek dochować tajemnicy, więc nie będziemy nieć z tego tytułu żadnych nieprzyjemności. Tylko szczera spowiedź zapewni nam odpuszczenie grzechów oraz czystość własnego sumienia.
- Zadość uczynienie Panu Bogu i bliźniemu – nie wstydźmy się przyznać do błędu, przeprosić swoich bliskich, obiecać im poprawę. To nic złego – popełnianie błędów jest naturalne, jesteśmy ludźmi, jednak bądźmy uczuciowi – szanujmy się nawzajem. I właśnie przez ten szacunek do swoich bliźnich, powinniśmy ich przeprosić, wynagrodzić swoje zachowanie – czy to słowem, czy gestem.
Spowiedź – okazja na czyste sumienie
Spowiedź to nie tylko obowiązek wyznawania swoich grzechów, a okazja do duchowego oczyszczenia. Nie zwlekajmy z tym – kościoły są czynne codziennie, okazji do spowiedzi nie brakuje. Nie czekajmy tylko na święta, aby spotkać się w konfesjonale. Bądźmy uczciwi z samymi sobą, żałujmy za swoje przewinienia, jednak nie wstydźmy się ich wyznać. Nikt nie będzie nas oceniać, nikt poza nami i kapłanem się nie dowie – zaufajmy sobie oraz Panu Bogu.
Zobacz również przygotowania do ślubu krok po kroku