Jak schłodzić laptopa?
Komputer przycina się podczas pracy lub grania w gry video, wiatraki pracują głośno i nieregularnie, a obudowa jest gorąca? To znak, że Twój komputer się przegrzewa! Co z tym zrobić? Jak schłodzić laptopa? Zapraszamy do lektury!
Jak sprawdzić temperaturę podzespołów?
Zanim dowiesz się jak schłodzić laptopa, warto przeprowadzić małą analizę, co się dzieje we wnętrzu Twojego komputera. Aby rozpoznać awarię układu chłodzenia, zanim będzie za późno, możesz zainstalować oprogramowanie monitorujące temperaturę podzespołów komputera – na przykład HWMonitor lub Speed Fan. Bezpieczna temperatura, w jakiej podzespoły komputera mogą działać, to około 50-60 stopni Celsjusza (przy dużej eksploatacji około 10 stopni więcej). Dzięki tym programom możesz nie tylko monitorować temperaturę, ale i również zoptymalizować pracę wentylatora.
Co zrobić, gdy komputer się przegrzewa? Jak schłodzić laptopa?
Jak schłodzić laptopa i przywrócić jego wydajność?
Mamy dla Ciebie kilka ważnych porad. Oto i one:
Dbaj o czystość komputera
Laptop musi być regularnie czyszczony sprzężonym powietrzem. Warto raz do roku przeczyścić wnętrze komputera w profesjonalnym serwisie!
Zainwestuj w podkładkę chłodzącą
Podkładka chłodząca to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochłodzenie laptopa. Do jej prawidłowego działania wystarczy wolne gniazdo USB w komputerze. Koszt takiej podkładki to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od modelu.
Odłącz niepotrzebne urządzenia
Każde dodatkowe urządzenie generuje dodatkowe ciepło. Warto więc odłączyć niepotrzebną drukarkę, dysk zewnętrzny lub ekrany.
Wyłącz aplikacje działające w tle
Jeśli nie korzystasz z aplikacji działających w tle, nie ma potrzeby, by były one stale wyłączone. W Windowsie 10 aplikacje wyłączysz w panelu Start -> Ustawienia i Prywatność, natomiast w starszych systemach możesz wpisać w okno Uruchom komendę services.msc i wybrać usługi, które chcesz dezaktywować. Aby schłodzić laptopa, można również usunąć niektóre pozycje z Autostartu, jednak rób to z rozwagą, by nie zablokować potrzebnych programów!
Wymień pasty termoprzewodzące
Aby zapewnić optymalne chłodzenie podzespołów komputera, warto regularnie zmieniać pasty termoprzewodzące pomiędzy procesorem i radiatorem. Taśmy najlepiej wymieniać w serwisie komputerowym, ponieważ nieumiejętne postępowanie i brak doświadczenia oraz wiedzy z zakresu elektrostatyki grozi uszkodzeniem sprzętu!
Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak schłodzić laptopa?" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak schłodzić laptopa?" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.