Technologie
Czytany poradnik
Jak schłodzić laptopa?
0

Jak schłodzić laptopa?

AUTOR:  Alicja Hudzik21 października 2018

Komputer przycina się podczas pracy lub grania w gry video, wiatraki pracują głośno i nieregularnie, a obudowa jest gorąca? To znak, że Twój komputer się przegrzewa! Co z tym zrobić? Jak schłodzić laptopa? Zapraszamy do lektury!

Jak sprawdzić temperaturę podzespołów?

Zanim dowiesz się jak schłodzić laptopa, warto przeprowadzić małą analizę, co się dzieje we wnętrzu Twojego komputera. Aby rozpoznać awarię układu chłodzenia, zanim będzie za późno, możesz zainstalować oprogramowanie monitorujące temperaturę podzespołów komputera – na przykład HWMonitor lub Speed Fan. Bezpieczna temperatura, w jakiej podzespoły komputera mogą działać, to około 50-60 stopni Celsjusza (przy dużej eksploatacji około 10 stopni więcej). Dzięki tym programom możesz nie tylko monitorować temperaturę, ale i również zoptymalizować pracę wentylatora.

Co zrobić, gdy komputer się przegrzewa? Jak schłodzić laptopa?

Jak schłodzić laptopa i przywrócić jego wydajność?

Mamy dla Ciebie kilka ważnych porad. Oto i one:

Dbaj o czystość komputera

Laptop musi być regularnie czyszczony sprzężonym powietrzem. Warto raz do roku przeczyścić wnętrze komputera w profesjonalnym serwisie!

Zainwestuj w podkładkę chłodzącą

Podkładka chłodząca to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochłodzenie laptopa. Do jej prawidłowego działania wystarczy wolne gniazdo USB w komputerze. Koszt takiej podkładki to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od modelu.

Odłącz niepotrzebne urządzenia

Każde dodatkowe urządzenie generuje dodatkowe ciepło. Warto więc odłączyć niepotrzebną drukarkę, dysk zewnętrzny lub ekrany.

Wyłącz aplikacje działające w tle

Jeśli nie korzystasz z aplikacji działających w tle, nie ma potrzeby, by były one stale wyłączone. W Windowsie 10 aplikacje wyłączysz w panelu Start -> Ustawienia i Prywatność, natomiast w starszych systemach możesz wpisać w okno Uruchom komendę services.msc i wybrać usługi, które chcesz dezaktywować. Aby schłodzić laptopa, można również usunąć niektóre pozycje z Autostartu, jednak rób to z rozwagą, by nie zablokować potrzebnych programów!

Wymień pasty termoprzewodzące

Aby zapewnić optymalne chłodzenie podzespołów komputera, warto regularnie zmieniać pasty termoprzewodzące pomiędzy procesorem i radiatorem. Taśmy najlepiej wymieniać w serwisie komputerowym, ponieważ nieumiejętne postępowanie i brak doświadczenia oraz wiedzy z zakresu elektrostatyki grozi uszkodzeniem sprzętu!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
100%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze