DZIAŁY

Interesuje cię fotografia analogowa i chcesz robić zdjęcia w starym stylu? Planujesz zaopatrzyć się we własny aparat, ale nie wiesz gdzie go szukać? Mamy dla ciebie kilka porad!

Aparat analogowy to wydatek na każdą kieszeń 

Fotografia analogowa dawno została zastąpiona cyfrową, jednak stare aparaty analogowe wciąż można kupić na aukcjach internetowych. Jest to wydatek w okolicach 50zł, jeśli nie potrzebujemy wymiennych obiektywów bądź innych dodatków. Takie aparaty, zazwyczaj rosyjskich marek, są dość prosto skonstruowane, dlatego nawet po upływie kilku lat pozostają sprawne do użytkowania. Jedyną usterką, na którą są podatne aparaty analogowe, mogą być zarysowania czy plamki na obiektywnie. Cześć kupców jednak świadomie wybiera bardziej podniszczony sprzęt, aby powstałe zdjęcia zachowały starodawny, unikatowy charakter. Przed zakupem warto także zapytać starszych członków rodziny, czy przypadkiem nie zachował im się stary analog. Często zdarza się, że leżą zakurzone w szafie, wówczas problem zakupu mamy z głowy!

Jaką kliszę wybrać?

Założeniem fotografii analogowej jest wywoływanie zdjęć z kliszy. Jest to jedyna rzecz, w którą musimy się dodatkowo zaopatrzyć, gdy mamy już nasz aparat. Znalezienie kliszy nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Większość sklepów fotograficznych posiada w ofercie klisze do wywołania fotografii analogowej. Rozmiar kliszy jest uniwersalny i powinien pasować do wszystkich aparatów, niezależnie od marki. Wybieramy jedynie jej długość, w zależności od tego jak dużo zdjęć chcemy wywołać z jednej kliszy. Zazwyczaj są to 24 klatki bądź 36. Czasem istnieje możliwość zakupu różnych kolorów kliszy, podstawowe rozróżnienie to czarno-biała lub kolorowa. W obrębie kolorowej kliszy istnieją także różnice ze względu na większą intensywność danego odcienia, wówczas zdjęcia po wywołaniu będą na przykład bardziej żółte lub czerwone. Dość istotną wartością jest także czułość błony filmowej, powszechnie dostępne są klisze, gdzie na opakowaniu napisane jest 200 lub 400. Docelowo klisza z czułością ISO 200 jest przeznaczona głównie do zdjęć na zewnątrz bądź w pomieszczeniu przy dobrym świetle, natomiast ISO 400 jest bardziej uniwersalna, sprawdzi się przy słabym oświetleniu i zdjęciach w ruchu. 

Pamiętaj!

W trakcie robienia zdjęć nie należy otwierać skrytki z kliszą, gdyż możemy ją łatwo prześwietlić. Z prześwietlonego filmu nie będziemy w stanie wywołać zdjęć. Jeśli nie wiemy jak założyć bądź zdjąć kliszę najlepiej poprosić o pomoc sprzedawcy w sklepie fotograficznym. 

Do dzieła!

Fotografia analogowa nie jest łatwa, trzeba pamiętać, że mamy tylko jedną szansę na zrobienie zdjęcia. Nie należy się także zrażać porażkami, po jakimś czasie będziemy w stanie „wyczuć” nasz aparat analogowy. 

Niniejszy poradnik pod tytułem "Jak rozpocząć przygodę z fotografią analogową" nie stanowi doradztwa, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat "Jak rozpocząć przygodę z fotografią analogową" należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o własne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zgody i prywatność
Sprawdź i wybierz, które dane może przechowywać ta strona internetowa w plikach cookies, pamięci lokalnej i sesji przeglądarki internetowej
Podstawowe funkcjonowanie strony Do poprawnego korzystania z tej strony wymagane jest anonimowe przechowywanie niektórych danych dotyczących jej wyglądu oraz sposobu działania